Jeden z ostatnich dużych DAF-ów z manualną skrzynią – 16-biegów widoczne z daleka

Wraz z premierą modelu XD, który dokładnie prezentowałem Wam w ubiegły weekend (tutaj), nowa gama ciężkich ciężarówek marki DAF jest już kompletna. Tym samym dotychczasowe modele XF oraz CF mogą zacząć odchodzenie do historii, a wraz z nimi producent kończy też oferowanie dużych, ciężkich pojazdów z manualnymi skrzyniami biegów. Elementu tego nie znajdziemy bowiem w żadnej z nowych serii, a kabiny wręcz nie zostały przystosowane do wystawienia drążka zmiany biegów.

W tej sytuacji prezentowana ciężarówka może zostać określona symbolicznym pożegnaniem. Jest to bowiem jeden z ostatnich DAF-ów XF poprzedniej generacji, który w ostatnich dniach trafił do niemieckiego klienta właśnie z manualną skrzynią biegów. Co więcej, zdecydowano się przy tym na skrzynię 16-biegową, która jeszcze w czas względnej popularności lewarków stała się u DAF-a rzadko spotykaną, specjalną opcją (w stosunku do skrzyni 12-biegowej). A jakby tego było mało, wyposażenie w tego typu przekładnię będzie widoczne już z daleka, za sprawą pewnej ciekawej zmiany w kabinie.

Tutaj wyjaśnię, że właścicielem tego pojazdu będzie firma Marcel Weske Internationale Kühltransporte z miejscowości Erkrath na zachodzie Niemiec. Niemniej zamówienie na ciężarówkę złożono u holenderskiego dealera, firmy Vespui Trucks, prosząc go przy okazji o przeprowadzenie szerokiego zakresu modyfikacji. Ilość odwiedzonych warsztatów była przy tym tak duża, że ciągnik opłacało się wręcz tymczasowo zarejestrować w Holandii, a efekt końcowy może robić naprawdę ogromne wrażenie.

Pod względem fabrycznej konfiguracji mamy tutaj 530-konny silnik, omawianą już, 16-biegową przekładnię marki ZF, w pełni pneumatyczne zawieszenie oraz największa kabinę starego typu, czyli Super Space Cab. W ramach prac lakierniczych pojazd utrzymano w pięciu różnych barwach, a na koniec, dla zabezpieczenia, pokryto też bezbarwną folią. Jeśli natomiast chodzi o dodatki, to mamy tutaj między innymi kominy układu wydechowego, gładką obudowę tylnej ściany, tylny podest z blachą ryflowaną, powiększoną osłonę przeciwsłoneczną, bardzo niskie zabudowy międzyosiowe ze schowkami oraz liczne elementy dodatkowego oświetlenia.

Zdjęcia wnętrza (źródło: Special Interior Truck Upholstery):

Wnętrze zmodyfikowała firma Special Interior Truck Upholstery, stosując beżową oraz brązową tapicerkę, a motywem przewodnim czyniąc właśnie drążek zmiany biegów. Ten ostatni nie tylko został pomalowany w sposób imitujący drewno, ale też nawiązano do niego w dodatkowym podświetleniu kabiny. Przybrało to formę kompletnego schematu zmiany biegów, umieszczonego między łóżkami, przy użyciu okrągłej, szklanej tablicy. Element ten można wyraźnie podświetlić kolorem czerwonym i dzięki temu będzie on widoczny także w czasie jazdy, poprzez przednią szybę ciągnika.

Na koniec dodam, że DAF jest już czwartym producentem, który rezygnuje z oferowania manualnych przekładni w dużych, ciężkich modelach. Ostatnio podobny krok podjęła też Scania, a także marki koncernu Volvo, czyli Volvo Trucks oraz Renault Trucks. Za to ciężarówki z lewarkiem nadal znajdziemy w ofercie Iveco, MAN-a, Mercedesa oraz Forda, głównie w wersjach specjalistycznych lub budowlanych.

Filmowa prezentacja omawianego ciągnika:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Verspui Trucks (@verspuitrucks)