Jeden stracił prawo jazdy za brak karty, drugi zapłacił 1000 zł za wyprzedzanie na S3

Dwie pierwsze historie o nowych karach: tutaj oraz tutaj

Kolejnych dwóch kierowców ciężarówek odczuwało sobotnią zmianę taryfikatora. Pierwszy z nich stracił prawo jazdy za brak karty w tachografie, drugi natomiast zapłacił nową, dwukrotnie wyższą karę za wyprzedzanie.

1. Prawo jazdy odebrane za brak karty

Pierwsza historia pochodzi z autostrady A1 pod Tczewem. Zatrzymano tam kierowcę-właściciela, przewożącego przesyłki kurierskie 18-tonową Scanią serii P. Mężczyzna nie zalogował w tachografie karty, gdyż takowej w ogóle nie posiadał. Brakowało mu też ważnych badań lekarskich, badań psychologicznych oraz szkolenia okresowego.

Brak zalogowanej karty uznano za manipulację tachografem. Dlatego też przewoźnik otrzymał nową karę, w postaci 3-miesięcznego zatrzymania wszystkich kategorii prawa jazdy. Odpowie też za to w formie finansowej, w ramach wszczętego postępowania administracyjnego. Konkretnej kwot tutaj nie podano, ale sądząc po skali naruszeń, najprawdopodobniej będzie to maksymalne 12 tys. złotych.

2. Wyprzedzanie za okrągły tysiąc

A teraz przenosimy się na trasę S3, w okolice Gorzowa Wielkopolskiego. Patrol ITD zauważył tam Mercedesa Actrosa ze Słowacji, wyprzedzającego inne pojazdy na odcinku objętym zakazem dla samochodów ciężarowych.

Inspektorzy zatrzymali pojazd i wystawili mandat zgodny z nowym taryfikatorem. Opiewał on na kwotę 1000 złotych, a więc był dwukrotnie wyższy niż przed 1 stycznia. Trzeba też pamiętać o nowej zasadzie dublowania mandatów, obejmującej także wyprzedzanie. Zgodnie z nią, jeśli w ciągu najbliższych dwóch lat ten sam kierowca zostanie przyłapany na tym samym wykroczeniu, kolejny mandat będzie wynosił aż 2000 złotych.

Komunikat GITD (sprawa z A1):

Solówkę przewożącą przesyłki kurierskie zatrzymano do kontroli drogowej w poniedziałek (3 stycznia), na węźle autostrady A1 w Swarożynie koło Tczewa. W tym przypadku kierowca był zarazem przedsiębiorcą. Mężczyzna nie rejestrował swoich aktywności na karcie. Oświadczył inspektorom, że wyrabia ją od blisko roku. Kontrolowany szofer nie miał też ważnych badań lekarskich i psychologicznych oraz szkolenia okresowego. Na podstawie zmiany przepisów, które weszły w życie od 1 stycznia 2022 roku, inspektorzy zatrzymali kierowcy prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Za stwierdzone naruszenia wobec przedsiębiorcy wszczęte zostało postępowanie administracyjne.

Komunikat WITD w Gorzowie Wielkopolskim (sprawa z S3):

We wtorek (4 stycznia 2022 r.) na ekspresowej „trójce” koło Gorzowa Wielkopolskiego inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli słowacką ciężarówkę, która wyprzedzała inne pojazdy ciężarowe w miejscu, gdzie obowiązywał zakaz wyprzedzania określony znakiem drogowym. Podczas kontroli inspektor nie stwierdził innych naruszeń.

Kierowcę ukarano mandatem w wysokości 1 tysiąca złotych, tj. w wysokości jaką przewiduje nowy taryfikator grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych w ruchu drogowym, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku.