
Pod koniec sierpnia bieżącego roku francuski magazyn branżowy „Les Routiers” nagłośnił pewien bardzo przykry temat. Była nim zaskakująca duża ilość doniesień o kierowcach ciężarówek, którzy samotnie zmarli w swoich kabinach podczas codziennej trasy. I niestety, ta smutna seria szybko znalazła swoją kontynuację, na co wskazują informacje tylko z początku bieżącego miesiąca.
Jak ponownie donosi „Les Routiers”, w nocy z 7 na 8 października (poniedziałek/wtorek) odnotowano szczególnie poważny przypadek. Na autostradzie A8 pod miejscowością Mandelieu zauważono niepoprawnie zatrzymaną ciężarówkę, zajmującą pas awaryjny. Na miejsce oddelegowano więc francuskie służby, a te zastały w kabinie martwego kierowcę. Jak się okazało, mężczyzna w wieku około 50 lat odszedł dosłownie za kierownicą, ale przed śmiercią zdążył jeszcze zjechać do prawej krawędzi jezdni.
Zaledwie trzy dni później, 10 października wieczorem (czwartek), francuskie służby otrzymały zgłoszenie z parkingu Aire de Brocéliande, pod miasteczkiem Ploërmel. Obok ciężarówki znaleziono tam 56-letniego kierowcę z Polski, który nieprzytomnie leżał na ziemi. Po przybyciu ratowników mężczyzna został poddany akcji reanimacyjnej, ale jego życia niestety nie udało się już uratować. Wszystko wskazuje na to, że odszedł z powodów zdrowotnych, jako że nie odnotowano śladów przemocy ze strony osób trzecich.
Przypomnę, że w poprzednim tekście na ten temat, omawiającym siedmiu zmarłych kierowców z zaledwie siedmiu miesięcy, każdy przypadek również dotyczył mężczyzny w wieku około 50-60 lat. Trudno więc o bardziej dobitny przykład na to, jak newralgiczny może być to wiek pod względem stanu zdrowotnego dla osób nieustannie przebywających w trasie.
Gdzie szukać pomocy w przypadku problemów zdrowotnych?
Najprostszym rozwiązaniem może być natychmiastowe zatrzymanie pojazdu i wezwanie służby ratunkowych, nawet na środku autostrady, niczym w tym zdarzeniu: Kierowca polskiej ciężarówki potrzebował pomocy medycznej – duża akcja na A4. Bywa też, że w pomoc muszą zaangażować się dodatkowe osoby, w tym międzynarodowe biuro policji oraz pracownicy firmy transportowej, na co przykład znajdziecie tutaj: Pomoc dla kierowcy ciężarówki z zawałem – ratował spedytor, konsul i oczywiście lekarze.
W kwestii Francji mogę też dodać, że niedawno ogłoszono tam specjalny program pomocy zdrowotnej dla kierowców ciężarówek, który ma zapewniać dostęp do lekarzy-specjalistów w promieniu 4 kilometrów od autostradowych parkingów. Jak dokładnie z tego skorzystać, wyjaśniałem w tym artykule: Pomoc medyczna w promieniu 4 km od ciężarówki – nowy program z Francji