OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 14 Marzec, 2019

Jechał z “wyłączonym” tachografem i trafił za to do aresztu – poważne konsekwencje w komunikacie ITD

Gdy w grę wchodzą tzw. „wyłączniki” tachografów, ITD coraz bardziej nie przebiera w środkach. Poniższy komunikat jest zaś tego doskonałym przykładem. Nie dość, że kontrola została tu przeprowadzona w specjalistycznym warsztacie, to kierowca może zostać oskarżony o przestępstwo i trafił już do policyjnego aresztu.

Komunikat WITD Wrocław:

9 marca 2019 r., w godzinach popołudniowych insp. z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu prowadzili czynności kontrolne na terenie Legnicy. W wyniku podjętych działań został zatrzymany do kontroli pojazd polskiego przewoźnika, kierowany przez obywatela Ukrainy. Wykonywano 40-tonowym zestawem międzynarodowy przewoź drogowy z Polski do Niemiec.

Bezpośrednio po zatrzymaniu sporządzono wydruk aktywności kierowcy z karty kierowcy znajdującej się w tachografie cyfrowym. Z jego analizy wynikało, iż kierowca w bieżącym dniu nie miał zarejestrowanej jazdy pomimo tego, że przejechał ponad 100 km. Zarejestrowany był tylko okres odpoczynku. Kierowca nie wyjaśnił przyczyny stwierdzonych okoliczności. Wskazał, że cała sytuacja mogła wynikać  z uszkodzenia tachografu.

Na uwagę zasługuje fakt, iż w trakcie kontroli dokonano jazdy próbnej. Tachograf działał prawidłowo, okres prowadzenia pojazdu został zarejestrowany na karcie kierowcy zgodnie z wymaganiami. Mając na uwadze obowiązujące przepisy pojazd skierowano na parking strzeżony, a w poniedziałek do serwisu tachografów, który dokonał szczegółowej kontroli urządzenia rejestrującego.

W wyniku przeprowadzonych czynności stwierdzono, że w nierozbieralnym czujniku ruchu, wysyłającym informacje o ruchu pojazdu do tachografu,  znajduje się dodatkowy układ elektroniczny wpływający na jego pracę. Plomba zabezpieczająca czujnik ruchu zainstalowany przy skrzyni biegów nosiła ślady jej naruszenia.

Powyższe okoliczności potwierdziły przepuszczenia inspektorów, iż brak zarejestrowanej na karcie kierowcy jazd nie były wynikiem uszkodzenia tachografu, a celowym działaniem kierowcy, przy użyciu zainstalowanego do tego celu niedozwolonego urządzenia.

W związku z zaistniałą sytuacją na kierowcę nałożono  mandat karny, natomiast wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne. Mając na uwadze stwierdzone okoliczności oraz możliwość popełnienia przez kierowcę przestępstwa, o sprawie poinformowano policję, która podjęli stosowne działania. Kierowca do czasu zakończenia sprawy został osadzony w areszcie.