OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 6 Wrzesień, 2019

[Aktualizacja] Jechał “stonogą” na magnesie i spowodował wypadek – ciężarówka wyprzedzała motorower

[Aktualizacja, 06.09.2019, 17:52] W sprawie właśnie pojawił się kolejny komunikat, tym razem wydany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. W przeciwieństwie do publikacji WITD Kielce, kierowca ciężarówki nie jest w nim określany sprawcą zdarzenia. Zamiast tego mowa jest o zatrzymaniu pod zarzutem fałszowania zapisów tachografu oraz wpływania na przebieg pojazdu. Pełną treść zamieszczam poniżej:

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Kielcach zostali wezwani na miejsce wypadku drogowego do którego doszło w czwartek (5 września) w godzinach porannych w miejscowości Pacanów na drodze krajowej 73. Na miejscu zdarzenia pracowali również policjanci z Komisariatu Policji ze Stopnicy, policjanci z sekcji dochodzeniowej oraz z Wydziału Ruchu Drogowego z Buska Zdroju. Uczestnikami zdarzenia byli kierujący motocyklem, który w wyniku obrażeń został przewieziony do szpitala oraz kierowca prowadzący pojazd ciężarowy przewożący kontenery.

Inspektorzy sprawdzili zapisy tachografu oraz karty kierowcy. Analiza wykazała, że od północy do momentu zdarzenia, kierowca rejestrował odpoczynek mimo, że pojazd w tym czasie poruszał się.  Dalsze czynności sprawdzające wykazały, że kierowca pojazdu ciężarowego rozpoczął pracę dzień wcześniej (4 września) około godziny 11:00 i do momentu zdarzenia, czy do godz. 7:20 prowadził pojazd ignorując obowiązujące  przepisy dotyczące czasu jazdy, przerw i odpoczynków. Tym samym stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Aby ukryć faktyczny czas pracy, kierowca fałszował dane używając magnesu, który prokurator zabezpieczył jako dowód w sprawie. Dodatkowo podczas analizy dokumentów okazanych przez kierowcę okazało się, że pojazd jest przeładowany. Inspektorzy stwierdzili również, że zespół pojazdów składa się z ciągnika oraz dwóch przyczep – w takim przypadku wymagane jest specjalne zezwolenie, którego kierowca nie okazał.

Inspektorzy stwierdzili liczne naruszenia Ustawy o transporcie drogowym oraz z Ustawy prawo o ruchu drogowym zagrożone łączną karą 30 tysięcy złotych. Dodatkowo kierowca został zatrzymany przez Policję do dyspozycji prokuratora w związku z fałszowaniem zapisów tachografu przy użyciu niedozwolonego urządzenia oraz zmianą wskazań drogomierza.

Pierwotna publikacja:

Są takie rodzaje transportów, w których nieprawidłowości występują na porządku dziennym. Jak to się jednak mówi – wszystko dobrze do czasu, aż zdarzy się wypadek. Wówczas problemy mogą być naprawdę poważne, a poniżej mamy na to przykład. Jest nim podsumowanie wczorajszego zdarzenia na drodze krajowej nr 73.

W poniższym komunikacie kierowca „stonogi” z kontenerami został sprawcą zdarzenia. Jeśli odpowie za nie przed sądem, to spotka się z całą grupą dodatkowych okoliczności obciążających. Do prokuratury trafił już bowiem magnes, dzięki któremu od niemal doby nie odbył odpoczynku. Zestaw wyraźnie też przekraczał DMC, a samą „stonogę” uznano za nielegalny zespół trzech pojazdów.

Jak wyglądał przebieg zdarzenia? Według doniesień serwisu „echodnia.eu”, 32-letni kierowca ciężarówki zaczął wyprzedzać motorower, gdy ten przygotowywał się do skrętu w lewo. W efekcie 50-letni motorowerzysta uderzył w naczepę, tracąc przytomność i doznając obrażeń ciała.

Komunikat WITD Kielce:

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Kielcach zostali wezwani na miejsce wypadku drogowego do którego doszło w dniu 5 września 2019 roku w godzinach porannych w miejscowości Pacanów na drodze krajowej 73. Na miejscu zdarzenia pracowali również policjanci z Komisariatu Policji ze Stopnicy, policjanci z sekcji dochodzeniowej oraz z Wydziału Ruchu Drogowego z Buska Zdroju. Uczestnikami zdarzenia byli kierujący motocyklem, który w wyniku obrażeń został przewieziony do szpitala oraz kierowca prowadzący pojazd ciężarowy przewożący kontenery-sprawca wypadku.

Inspektorzy niezwłocznie podjęli działania mające na celu weryfikację zapisów tachografu oraz karty kierowcy. Analiza wykazała, iż od północy do momentu zdarzenia kierowca rejestrował odpoczynek mimo, że pojazd w tym czasie poruszał się.  Dalsze czynności sprawdzające wykazały, że kierowca pojazdu ciężarowego rozpoczął pracę dnia poprzedniego (4 września) około godziny 11:00 i do momentu zdarzenia o godzinie 7:20 w dalszym ciągu prowadził pojazd totalnie ignorując obowiązujące  przepisy dotyczące czasu jazdy, przerw i odpoczynków stwarzając tym samym ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

W celu fałszowania danych i ukrycia swojego faktycznego czasu pracy kierowca używał magnesu, który prokurator zabezpieczył jako dowód w sprawie. Dodatkowo podczas analizy dokumentów okazanych przez kierowcę okazało się, że pojazd jest przeładowany. Inspektorzy stwierdzili również, że zespół pojazdów składa się z ciągnika oraz dwóch przyczep, co według przepisów wymaga specjalnego zezwolenia, którego kierowca nie okazał.

W wyniku kontroli stwierdzono liczne naruszenia z Ustawy o transporcie drogowym oraz z Ustawy prawo o ruchu drogowym zagrożone łączną karą 30 tysięcy złotych. Dodatkowo kierowca został zatrzymany przez Policję do dyspozycji prokuratora w związku z fałszowaniem zapisów tachografu przy użyciu niedozwolonego urządzenia oraz zmianą wskazań drogomierza.

Zdjęcia opublikowane przez WITD Kielce:

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować: