Jechał przeładowanym Sprinterem z nielegalnym ładunkiem ADR i zepchnął radiowóz ITD na pobocze…

sprinter_adr_przeladowany_wroclaw_1

To był albo bardzo duży pech, albo rzecz naprawdę dziwna – kierujący przeładowanym o ponad tonę Mercedesem Sprinterem z materiałami niebezpiecznymi, oczywiście przewożonymi bez jakichkolwiek zezwoleń, zepchnął na pobocze oznakowany radiowóz ITD. Może kierowca po prostu miał on dosyć swojego szefa, który wynajdywał mu takie wspaniałe ładunki i specjalnie doprowadził do kontroli pojazdu? 😉 Zapraszam do lektury komunikatu opublikowanego przez WITD Wrocław.

sprinter_adr_przeladowany_wroclaw_2

W dniu 17 czerwca 2015 r. w godzinach porannych w Zagórzu Śląskim na ulicy Wodnej, inspektor dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego pełniąc służbę wraz z funkcjonariuszem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymał do kontroli pojazd marki Mercedes-Benz w związku z naruszeniem obowiązku poruszania się pojazdem po prawej stronie drogi, co zmusiło kierującego pojazdem służbowym ITD do zjazdu z utwardzonej nawierzchni jezdni. Po otwarciu ładowni stwierdzono bardzo silną woń wydobywającą się z przewożonego ładunku, wobec czego zastosowano dodatkowe środki bezpieczeństwa. Dokonano przewietrzenia ładowni oraz użyto znajdującej się na wyposażeniu pojazdu służbowego ITD maski w celu przeprowadzenia oględzin ładunku.

Przeprowadzona kontrola przestrzeni ładunkowej pojazdu wykazała, iż kontrolowanym pojazdem przewożony jest towar niebezpieczny o nr UN 1791 PODCHLORYN W ROZTWORZE (materiał ciekły żrący).

Czynności kontrolne wykazały, iż ładunku jest o 1150 kg więcej niż przewiduje to dopuszczalna ładowność pojazdu (masa przewożonego towaru niebezpiecznego wynosiła ponad 2500 kg i przekraczała dopuszczalną ilość względem dozwolonej ładowności pojazdu o około 80%). W toku dalszych cznności ustalono, że kierowca nie posiadał zaświadczenia o przeszkoleniu pozwalającego na przewóz towarów niebezpiecznych oraz innych dokumentów związanych z przewozem towaru niebezpiecznego. Pojazd nie posiadał także wymaganego oznakowania tablicami barwy pomarańczowej oraz wymaganego wyposażenia obowiązkowego. 

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wobec kierowcy zastosowano postępowanie mandatowe. Dodatkowo na miejsce kontroli został podstawiony innych pojazd, którym możliwe było dowiezienie towaru niebezpiecznego na warunkach częściowego zwolnienia z regulacji ADR po usunięciu stwierdzonych nieprawidłowości.

Na uwagę zasługuję fakt, iż brawurowe zachowanie kierowcy przewożącego niebezpieczny dla zdrowia, życia i środowiska ładunek miało miejsce bezpośrednio przy zbiorniku wodnym będącym ujęciem wody pitnej dla Dzierżoniowa i Pieszyc.

Z uwagi na stwierdzone naruszenia oraz konieczność nałożenia mandatu karnego gotówkowego, czynności w sprawie prowadzono wspólnie z Policją.