Jazda na suwak oraz korytarze życia – rząd opublikował instrukcje, nowe zasady już wkrótce

Jeszcze niedawno do promowania „korytarzy życia” konieczna była prywatna inicjatywa. Sztandarowym przykładem może być akcja z naklejkami na naczepy, sfinansowana dzięki kalendarzom i przygotowana przez popularną stronę „Widzimy się na Dżangłerze” (więcej tutaj). Teraz jednak przepisy się zmieniają, a promowaniem korytarzy w końcu zajmie się również rząd.

Poniżej możecie zobaczyć ministerialną grafikę, wyjaśniającą zasadę tworzenia korytarzy życia. Wszystko przygotowano w związku z projektem nowelizacji ustawy Prawa o ruchu drogowym, opracowanym przez Ministerstwo Infrastruktury. Projekt ten przewiduje, by tworzenie korytarzy życia stało się obowiązkiem każdego kierowcy.

To samo będzie dotyczyło drugiej nowości, również uwzględnionej w projekcie. Będzie to obowiązek jazdy na „suwak”, a więc pojedynczego wpuszczania samochodów z kończących się pasów. Ruch ma przy tym wyglądać naprzemiennie, a wszystko wyjaśnia kolejna grafika. Możecie ją zobaczyć poniżej, wraz z numerami oznaczającymi kolejność ruchu pojazdów.

Kiedy nowe przepisy mogą wejść w życie? Korytarze życia najprawdopodobniej będą obowiązkowe od 1 listopada 2019 roku. Jazda na suwak ma natomiast obowiązywać po 60 dniach od ogłoszenia tego zapisu w Dzienniku Ustaw. Kiedy więc dokładnie? Tego jeszcze nie określono.