OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 14 Marzec, 2016

Podwójna obsada nielegalna we Francji – AKTUALIZACJA: kary dotyczą braku 45-minutowej pauzy

francuska_żandarmeria_drogowaAktualizacja: Właśnie zgłosiła się do mnie organizacja “Transport in Nood”, której dobre rady oraz przestrogi na temat stosowania się do przepisów publikowałem już wielokrotnie. Przekazała mi ona dokładniejsze informacje na temat opisanych poniżej kar.

Już kilku przewoźników zgłosiło się do „Transport in Nood” z mandatami dotyczącymi podwójnej obsady we Francji. Na przykład pierwszy z nich otrzymał karę w wysokości 17 tys. euro, a do tego jego ciężarówka została przez Francuzów „uziemiona”. A skąd ta kara? Konkretnie dotyczyła ona łączenia 45-minutowej przerwy z okresem dyżuru. Jak bowiem powszechnie wiadomo, kierowcy jeżdżący na podwójnej obsadzie nie zatrzymują się co 4,5 godziny na parkingu na typowe 45 minut, gdyż od lat, w całej Europie uważa się to za nieobowiązkowe. I teraz właśnie Francuzi mieli zmienić w tym temacie zdanie…


Z jednej strony aż ciężko uwierzyć w to, że ktoś daje mandaty tak bardzo oderwane od rzeczywistości. Z drugiek jednaj strony mowa będzie tutaj o Francji, a jak powszechnie wiadomo, tamtejsza policja, czy też żandarmeria, nie należy do szczególnie obliczalnych. O co jednak chodzi? O mandaty oraz pouczenia, który w minionym tygodniu miały być wydawane kierowcom jeżdżącym w podwójnej obsadzie. Zdaniem Francuzów mieli oni łamać przepisy dotyczące czasu pracy, poprzez odbywanie w kabinie wielogodzinnych dyżurów, czyli okresów oczekiwania na prawym fotelu na swoją kolej.

O wszystkim poinformowała w piątek organizacja TLN, powołując się na skargi od przewoźników drogowych. Jak to jednak możliwe, że Francuzi uznali 9 godzin dyżuru dziennie za złamanie prawa? Jak tłumaczy TLN, ktoś musiał przygotować we Francji nową interpretację przepisów o czasie pracy. Czym jednak się kierował, to pozostaje na razie nieznane, podobnie jak nieznane pozostają sposoby uniknięcia opisywanej powyżej kary. Niemniej TLN ma dalej badać tę sprawę, między innymi konsultując ją w Brukseli.

A przy okazji otrzymujemy kolejny przykład na to, że europejskie przepisy o czasie pracy powinny być bardziej spójne oraz łatwiejsze w interpretacji. Gdyby ktoś natomiast nie wierzył, że Francuzi mogą dawać kary za coś takiego, to zapraszam do zapoznania się z poniższymi przykładami:

1500 euro za brak „urlopówki”, pomimo zniesienia konieczności ich stosowania – przestroga z Francji!

90 euro mandatu za najechanie na linię pasa awaryjnego, czyli francuskie łapanie wykroczeń na słuch

Ten wpis ma 18 komentarzy

 1. R2D2 napisał(a):

  Każde zdanie z pytajnikiem w tytule nosi znamiona dziennikarskiej kaczki. Ktoś coś widział ktoś coś słyszał. A przecież wystarczą wytyczne Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
  Po co siejecie bzdury i niepokój wśród ludzi?

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Nie “ktoś coś” tylko szanowana organizacja, która między innymi jako jedna pierwszych w Europie pisała o Milogu.

 2. R2D2 napisał(a):

  Z tym że trzeba rozróżniać prawo wspólnotowe od francuskiego kodeksu pracy, który jest wersją zaostrzoną przepisów europejskich. Ale obowiązuje tylko pracowników (kierowców) we francuskich firmach przewozowych. No chyba że żandarm stawia się wyżej od ETS. Zastraszony kierowca widmem zatrzymania auta wszystko przyjmie.

 3. gija napisał(a):

  a co dziwnego w tym mandacie ? Przepis mówi jasno, że po okresie jazdy 4:30 kierowca ma obowiązek zrobienia ciągłej 45 minutowej przerwy, k†órą moze podzielić wiadomo jak………ale w dalszej częsci przepisu jest napisane – patrz punkt pierwszy ;p
  Tz. że po 4:30 jazdy jest obowiazek ciągłej nieprzerwanej 45 minutowej przerwy……co więcej okres dyżuru czy też dyspozycji nie jest okresem przerwy i za taką się nie zalicza….!!!!
  Gdyby miał się zaliczać to po co byłoby komu w ogóle rozgraniczenie pauzy i dyspozycji, hmm. Wystarczy czytać przepisy ze zrozumieniem 😉

 4. kajos napisał(a):

  a ja sie wczoraj dowiedzialem ze jak zrobie pow 2godz 59 min odpoczynku to nie moge isc na 15 godz pracy (mimo ze mam czas jazdy itp.)

  kto to wymysla !!!
  dosyc ze wiecej odpoczywam to nie moge dluzej pracowac
  ale jak mniej odpoczne to moge dluzej pracowac !!!

 5. waldek napisał(a):

  gija@, zgadza się, tak jak piszesz. 9h dyżuru to nie jest 45min pauzy. Dyżur nie zalicza się jako pauza i nic dziwnego w tym mandacie.

 6. kiziu napisał(a):

  Kajos, ale dzieci w 1 klasie umieją już liczyć do 24. Doba ma 24h. W dobie musi być przerwa min. 9h, to jeżeli w ciągu dnia zrobiłeś już 3h i jeszcze musisz zrobić 9h to daje Ci 12h . 24-12 = ? . No ile? Jak nie potrafisz w pamięci to weź kalkulator. A swoją drogą to nie jest tak do końca że możesz pracować 15h. Chyba że do pracy liczysz wszystkie przerwy odpoczynki.

 7. Podwójna napisał(a):

  Jeżeli tak by miało być że trzeba robić 45 minut przerwy po każdych 4.5 godzinach jazdy, to jaki sens miała by podwójna obsada?,latamy ponad 15 lat na podwójnej i nigdy nie płaciliśmy mandatu, niejednokrotnie wykorzystując dwie dziesiątki w czasie zmiany. Pozdrawiam

 8. kajos napisał(a):

  kiuziu

  ja wszystko umiem liczyc
  ale jak zrobie przerwe pow 3 godz a pozniej bede mial troche jazdy,duzo stania na sierpach i mlotach a zostanie mi jeszcze czasu jazdy to nie moge isc na 15godz pracy

 9. Henio napisał(a):

  Gija nigdy nie jeździłes w podwójnej obsadzie to się nie wypowiadaj bo bzdury piszesz i ludzi w błąd wprowadzasz a sam nie umiesz czytać przepisów

 10. Gija napisał(a):

  Podwójna- właśnie tak jest i tak w podwójnej trzeba robić. Wcześniej tez inaczej jeździłem ale inspektor mnie uświadomił prostym argumentem. Wcześniej i bez dokładnego czepiania się mieli za co wystawiać mandaty a ich programy nie wychwytują tego błędu. Natomiast teraz aby normy zrobić trzeba zacząć szukać i znaleźli–podstawowy błąd podwójnej obsady-dyspozycja nie jest odpoczynkiem!

 11. Henio napisał(a):

  No to jak wykorzystasz czas pracy jak masz sie zmiescic w 20 godz i mozesz jechac 2 razy po 10h gdzie sens gdzie logika a moze czas pracy wydluzyli???

 12. kiziu napisał(a):

  Do Kajosa. Rozpisze Ci jeszcze raz. Doba ma 24h. Jeżeli chcesz pracować 15h a w międzyczasie miałeś 3h pauzy to już masz razem 18h więc do 24 zostaje Ci już tylko 6h a musisz wykorzystać 9h. Kurcza , to nie jest skomplikowane więc niewiem dlaczego tego nie rozumiesz. Dajmy na to że rozpoczynasz dzień o 6 to o 21 musisz pracę zakończyć. Czyli mamy wtedy 15h, ale jeżeli w środku dnia miałeś 3h odpoczynku to zostaje już tylko 12h pracy i 12 odpoczynku.

 13. hmm:/ napisał(a):

  odnosniej tej pauzy 45 min po 4,5 h jazdy w podwojnej, no nie ma takiej mozliwosci zeby kazdy robił 45 min pauzy. dyspozycja to tez nie praca… kierowca moze sobie siedziec na fotelu obok, moze spac, moze jesc i nie pracuje w tym czasie, ale pozostaje w gotowosci do pracy. bo o tym tu nikt nie pisze. Nie dajmy sie zwariować… to jest wyszukiwanie pretekstu jak tu wyrwac kase od zagranicznego przewoznika i zniechecic go dojazdy po ich terenie…

 14. kajos napisał(a):

  kiziu

  ale jak zrobisz 2 pauzy po 1,5 godz to juz mozesz 15 godzin miec pracy
  chodzi o to ze jak 3 godz w jednej calosci beda to nie mozna a jak w kilku to mozna

  te 3 godz na lozku zaliczam do pracy jak by nie bylo
  tylko po co wtedy przelaczanie selektorem klamanie ze sie odpoczywa (np. wiem ze bede stal 4 godz bo nie ma towaru aleze na wyrze i sie nudze)

 15. KW napisał(a):

  Nie rozumiem w czym problem… U mnie praca w podwójnej zawsze wyglądała tak: jeden jedzie 4,5, zmiana i drugi jedzie 4,5h po czym robimy sobie 45min przerwy. Inaczej być nie może. Dla wszystkich którzy twierdzą, że dyspozycja jest odpoczynkiem przytoczę definicję z rozporządzenia WE561/2006 (dokładnie rozdz I art 4):

  “odpoczynek” oznacza nieprzerwany okres, w którym kierowca może swobodnie dysponować swoim czasem;

  Siedzenie na bocznym fotelu ewidentni kłóci się z tą definicją…

 16. Gija napisał(a):

  Henio- jeździłem bardzo dużo a ze przepis wyglada tak jak mowię a komuś to nie pasuje to jego problem. O sens pytaj ustawodawców.
  Nie interesuje mnie sens obsady podwójnej tylko euro, które w kieszeni zostaje lub trzeba oddać.
  Zreszta- gdybym racji nie miał to mandatu jak w artykule powyżej by niebylo :p

 17. Dawid napisał(a):

  Czy ktoś potrafi mi odpowiedz czy palicja francuska czepia się tego odnośnie terenowym Francji czy obojętnie w jakim kraju się tego nie przestrzega.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.