Jakby na nowego MAN-a założyć znaczek Stara, czyli Foden XL 5000 na bazie DAF-a XF

W nawiązaniu do tekstu:

Nowy Star na bazie starego MAN-a TGX – hipotetyczna historia na wzór VW Meteora

Widząc tę ciężarówkę na drodze, wielu brytyjskich kierowców może być zaskoczonych. Niewykluczone są wręcz przejawy wzruszenia i rozpamiętywanie dawnych czasów. Można to bowiem porównać z nałożeniem emblematu Stara na nową ciężarówkę marki MAN.

Brytyjska firma Terry Seaman Transport postanowiła przygotować sobie współczesną ciężarówkę marki Foden. W tym celu zamówiono DAF-a XF 530 Space Cab, zmieniając na nim kilka detali kabiny. Oryginalny emblemat DAF-a został zastąpiony charakterystycznym czworokątem Fodena. Pochodził on ze starszej ciężarówki tej marki i firma miała go akurat w swoich zbiorach. Na boku usunięto też wszystkie oznaczenia XF, zastępując je symbolami XL 5000. To nawiązanie do Fodena XL 4000, czyli ostatniej ciężarówki tej marki z własną kabiną. Poza tym zmieniono emblemat na kierownicy, a nawet założono historyczne tylne chlapacze. Każda niezorientowana osoba będzie więc myślała, że jest to właśnie Foden.

Foden XL 4000:

Foden Alpha:

Czy jednak był ten Foden i po co ten cały ambaras? Mowa tutaj o dawnej brytyjskiej marce samochodów ciężarowych, która miała bardzo ciekawą historię. Najpierw Foden bardzo uparcie trzymał się ciężarówek parowych, nie oferując żadnych innych rodzajów napędu aż do 1931 roku. A trzeba tutaj pamiętać, że parowce zdobyły w Wielkiej Brytanii ogromną popularność (więcej na ten temat: Parowe samochody ciężarowe w Wielkiej Brytanii – kiedy się pojawiły, jak się rozwijały i dlaczego zniknęły). Następnie Foden wyspecjalizował się w specjalistycznych ciężarówkach spalinowych, mając na swoim koncie głównie wieloosiowe podwozia. Firma regularnie dostarczała sprzęt do bardzo ciężkiego transportu, a także była istotnym partnerem brytyjskiej armii. Po czym popadła w wielkie problemy finansowe, jak resztą wszyscy wyspiarscy producenci ciężarówek. Firmę pogrążył brak klientów spoza Wielkiej Brytanii, a jednocześnie trudności w konkurowaniu z coraz lepszym sprzętem importowanym.

W 1980 roku Foden został przejęty przez amerykański koncern Paccar, ten sam, który kilkanaście lat później przejął DAF-a. W efekcie Fodeny z lat 90-tych stały się bliźniakami DAF-ów, dzieląc z nimi kompletne nadwozia. Ostatni był w roli Foden Alpha, nadwoziowo bliźniaczy z DAF-em CF i produkowany do 2006 roku. I stąd też pojawił się pomysł, by upamiętnić tę markę właśnie na bazie współczesnego DAF-a. Fikcyjny model XL 5000 będzie teraz jeździł w transporcie krajowym, ciągając za sobą naczepę wywrotkę.

Filmowa prezentacja fikcyjnego Fodena: