Jak zorganizować relokację fabryki za granicę?

Publikacja na zamówienie

Ciężarówka przewożąca wyposażenie fabryki wjeżdża na teren portu morskiego

Relokacja fabryk to zwykle bardzo wymagające przedsięwzięcie, które wymaga świetnej organizacji i koordynacji. Wyzwania znacznie rosną, gdy realizuje się ją poza granicami kraju. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób należy ją przygotować i przeprowadzić.

O czym należy pamiętać, gdy przeprowadzana jest zagraniczna relokacja fabryk?

Bez względu na to, na jaką odległość jest realizowana relokacja fabryk i ile maszyn należy w jej ramach przewieźć, kluczowe jest profesjonalne zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Wymaga to:

  • zatrudnienia wykwalifikowanego inżyniera, który zajmie się nadzorem nad całym procesem;
  • skorzystania z pomocy specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami, w tym elektryków czy ślusarzy;
  • dobrania właściwych technologii i urządzeń transportowych oraz manipulacyjnych.

Niezbędna jest ponadto ścisła koordynacja między poszczególnymi etapami operacji. Relokacja fabryk za granicę wiąże się z wieloma wyzwaniami, dlatego gdy planujesz jej przeprowadzenie, warto sięgnąć po wsparcie ze strony doświadczonego partnera. Przykładem jest firma Inrel, która kompleksowo zaplanuje i wykona całe przedsięwzięcie.

Jak powinna zostać zorganizowana relokacja fabryk za granicę?

Aby relokacja fabryk do innego kraju się powiodła, trzeba uważnie zaplanować jej przebieg. Z tym wiąże się realizacja wielu zadań.

Wybór nowej lokalizacji i sformułowanie planu całego procesu

Aby fabryka mogła sprawnie działać w nowym miejscu, powinna zostać przeniesiona tam, gdzie istnieje dobra infrastruktura transportowa czy baza surowców. Ważne jest też to, aby wszelkie wyposażenie wchodzące w skład zakładu zmieściło się w nowej siedzibie. Relokacja fabryk powinna zostać poprzedzona wizją lokalną, w trakcie której dokonuje się pomiaru maszyn. Ułatwi to rozplanowanie linii przemysłowej w docelowej lokalizacji. Poza tym konieczne jest opracowanie precyzyjnego harmonogramu i kosztorysu oraz skompletowanie niezbędnej dokumentacji, na przykład celnej.

Zgromadzenie niezbędnych zasobów

W ramach planu całej operacji należy uwzględnić szereg zasobów. Chodzi nie tylko o ludzkie, ale również technologiczne i materiałowe. Relokacja fabryk powiedzie się tylko przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn i urządzeń. Dotyczy to na przykład wózków widłowych, suwnic, rolek i podnośników powietrznych czy żurawi.

Fachowcy planują relokację fabryki

Relokacja fabryk powinna zostać profesjonalnie zorganizowana. Należy zadbać o zatrudnienie wykwalifikowanych fachowców, w tym inżyniera nadzoru, oraz o dobór adekwatnych technologii manipulacyjnych czy przewozowych, jak również o przeprowadzenie wizji lokalnej w miejscu docelowym czy opracowanie harmonogramu całej operacji.

Przygotowanie maszyn do transportu

Niezwykle istotne jest fachowe zdemontowanie maszyn znajdujących się w fabryce i ich załadowanie na pojazdy transportowe. Szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenie ładunku, aby nie doszło do jego uszkodzenia w trakcie relokacji. Odpowiednią ochronę zapewnią skrzynie z drewna fumigowanego z czujnikami temperatury, wilgotności czy przechyłu. Poza tym trzeba skorzystać ze specjalnych folii i smarów antykorozyjnych.

Transport i uruchomienie fabryki w nowym miejscu

Relokacja fabryk za granicę często wymaga przeprowadzenia transportu intermodalnego, drogowo-morskiego. Należy więc idealnie skoordynować przewóz za pomocą samochodów ciężarowych i statku. Wiąże się to na przykład z koniecznością zabookowania kontenerowca w ściśle określonym terminie. Z kolei już po dotarciu w miejsce docelowe trzeba ponownie zmontować fabrykę, co wymaga poprawnego podłączenia poszczególnych urządzeń i instalacji. Konieczne jest też wykonanie testów, w tym tzw. zimnego rozruchu.

Bez względu na skalę przedsięwzięcia, relokacja fabryk wymaga ogromnego doświadczenia i wiedzy. Aby ją skutecznie zaplanować i przeprowadzić, trzeba zadbać o wiele spraw. Chodzi na przykład o zorganizowanie i skoordynowanie transportu drogowo-morskiego, właściwe zabezpieczenie ładunku czy sprawne uruchomienie zakładu w nowym miejscu.