Jak zamocować ładunek big bagów, żeby BAG było zadowolone, czyli maty, kartony i nadmuchiwane poduszki

Zabezpieczanie opakowań typu big bag to prawdziwy temat rzeka. Pojawiał się on na łamach 40ton.net już kilkukrotnie i na przykład TUTAJ pisałem o polskim przewoźniku, który osiem big bagów zabezpieczył aż dwudziestoma dwoma pasami, a mimo to zapłacił 2900 euro kary. Czy jednak jest jakiś pewny sposób, który pozwoli takiej nieprzyjemnej niespodzianki w Niemczech uniknąć? Podobno jest i to właśnie o nim będzie ten tekst.

Holenderska organizacja „Transport in Nood”, która wspiera przewoźników mających problem z nietypowymi mandatami, poruszyła ostatnio sprawę big bagów na swoim Facebooku. Chodziło tutaj o przypadek holenderskiej ciężarówki, która wraz z naczepą pełną big bagów została zatrzymana w Niemczech. Każde z opakowań zostało zapięte pasem, lecz zdaniem Niemców nie było to zabezpieczenie odpowiednie, jako że miękki big bag może zostać przez pas uszkodzony lub może się spod niego wyrwać. Co jednak najgorsze, Niemcy stwierdzili, że ciężarówka nie może jechać dalej, ale nie podali żadnej propozycji poprawnego zabezpieczenia ładunku, jako że nie mieli na to po prostu żadnego pomysłu.

Przewoźnik wraz z kierowcą przez kilka godzin próbował opracować nowe formy zabezpieczenia, aby przekonać tym samym Niemców i uzyskać pozwolenie na kontynuowanie jazdy. W końcu ciężarówkę zastała na parkingu noc, a mimo to kierowca nie mógł jechać dalej. Żeby więc nie generować dalszych opóźnień, holenderski przewoźnik zdecydował się na wezwanie firmy wyspecjalizowanej w mocowaniu ładunku, której zadaniem było przekonanie Niemców. Ta natomiast przyjechała na miejsce z matami pod palety, nadmuchiwanymi poduszkami oraz kartonami. Palety najpierw stanęły na matach, następnie ułożono na big bagach kartony, wzdłuż których poprowadzono pasy, a do tego wzdłużnie big bagi zostały rozdzielone przez nadmuchane poduszki, również otoczone kartonami. Usługa takiego zabezpieczenia ładunku została wyceniona na 1100 euro i okazała się na szczęście skuteczna. Niemcy uznali takie zabezpieczenie za w pełni wystarczające, wystawili tylko 85-eurowy mandat dla kierowcy i zezwolili na kontynuowanie trasy.

Podsumowując więc cały ten temat – jeśli wozicie big bagi i drżycie przy tym na myśl o spotkaniu z BAG, nie zapomnijcie o matach, kartonach i nadmuchiwanych poduszkach. Jeśli natomiast nie chcecie męczyć się z kartonami, możecie skorzystać z palet, co zostało przewidziane w normach TÜV. Na każdym big bagu trzeba po prostu ustawić paletę i dopiero potem całość spiąć pasem.

Dopiero tak zabezpieczony ładunek przekonał Niemców:

Fot. Transport in Nood