Jak uniknąć kary za brak OC?

Publikacja na zamówienie

Polisa OC jest obowiązkowa – należy ją wykupić dla każdego zarejestrowanego pojazdu. Za przerwanie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej grozi kara finansowa. Dowiedz się, ile kosztuje brak ubezpieczenia OC i sprawdź, jak można tego uniknąć.

Istotą ubezpieczenia OC jest przejęcie odpowiedzialności finansowej przez ubezpieczyciela w razie szkody wyrządzonej przez osobę kierującą ubezpieczonym autem. Brak ochrony oznacza nie tylko konieczność poniesienia kosztów we własnym zakresie.

Co grozi za brak OC?

Jeśli w momencie zdarzenia drogowego twój pojazd nie będzie ubezpieczony, wówczas musisz liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Jakimi?

Nawet jeśli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wypłaci osobie pokrzywdzonej odszkodowanie, instytucja ta zwróci się do ciebie z tzw. regresem. W praktyce będzie to oznaczać konieczność zwrotu środków wypłaconych przez UFG.

To jednak nie wszystko… Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie na ciebie nałożona kara finansowa za przerwanie ciągłości ochrony. W zależności od tego, jak długa była to przerwa, kara może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Ile wynosi kara za brak OC?

Już wiesz, co grozi za brak OC. Czas poznać konkretne stawki kar nakładanych na kierowców przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Warto przy tym podkreślić, że stawką bazową jest minimalne wynagrodzenie za pracę, które w 2022 roku wynosi 3010 zł.

W przypadku samochodów osobowych, kary przedstawiają się następująco:

  • do 3 dni – 1200 zł;
  • 4-14 dni – 3010 zł;
  • powyżej 14 dni – 6020 zł.

Kary za brak OC dla samochodów ciężarowych wynoszą:

  • do 3 dni – 1810 zł;
  • 4-14 dni – 4520 zł;
  • powyżej 14 dni – 9030 zł.

Jeśli ubezpieczenie OC nie zostało wykupione dla pozostałych pojazdów, należy liczyć się z następującymi karami:

  • do 3 dni – 200 zł;
  • 4-14 dni – 500 zł;
  • powyżej 14 dni – 1000 zł.

Pamiętaj o wykupieniu OC, by uniknąć kary

Najlepszym, bo najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie kary za brak OC jest pamiętanie o zachowaniu ciągłości ubezpieczeniowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych kierowców, którzy korzystają z polisy po poprzednim właścicielu auta. Dlaczego? Taka polisa nie przedłuża się automatycznie, w efekcie czego łatwo o przerwanie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej.

Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie najtańszego OC, ponieważ wysokość składki nie wpływa na zakres ochrony czy wypłacane sumy odszkodowania. Jeżeli więc nie chcesz przepłacać, poszukaj najkorzystniejszej cenowo oferty. W jej odnalezieniu pomoże np. porównywarkowy serwis ubezpieczeniowy, który udostępnia kalkulator OC. Jest to intuicyjne w obsłudze narzędzie, które pozwoli szybko i bez wychodzenia z domu oszacować wysokość składek w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Cały proces sprowadza się do wypełnienia formularza, w którym trzeba podać dane swoje i ubezpieczanego auta.

Porównanie ofert jest rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala zaoszczędzić nawet do 50%. Tyle średnio wynosi różnica między najdroższą a najtańszą polisą OC. 

Pamiętaj! Jeśli już doszło do przerwania ciągłości ochrony, jak najszybciej wykup ubezpieczenie. Dzięki temu możesz obniżyć wysokość kary – nawet o kilka tysięcy złotych.