Jak strażacy mają sobie radzić z elektrycznymi ciężarówkami – szkolenie dla PSP

Polska ewidentnie nie należy pod tym względem do liderów, ale pierwsze elektryczne ciężarówki jak najbardziej zaczynają się u nas pojawiać. Są to zarówno pojazdy demonstracyjne, należące do krajowych importerów, jak i samochody dostarczone już do klientów, jak na przykład zestaw z powyższego zdjęcia (opisywany tutaj).

W tej sytuacji najwyższa więc pora, by z elektrycznymi ciężarówkami zapoznali się także strażacy. Muszą oni bowiem wiedzieć jak postępować z takimi pojazdami w razie wypadku i jakich zagrożeń spodziewać się z ich strony. Dlatego też firma Volvo Trucks Polska postanowiła zorganizować specjalne szkolenie dla Państwowej Straży Pożarnej, poświęcone właśnie ciężkim pojazdom elektrycznym.

Wyselekcjonowana grupa strażaków została zaproszona do siedziby importera w podwarszawskim Młochowie. Tam ratownicy mieli okazję zobaczyć Volvo FL Electric, zapoznali się ze zdemontowanymi podzespołami elektrycznego układu napędowego, a także odbyli teoretyczne lekcje. Co też ważne, strażacy uczestniczący w szkoleniu mają odpowiadać za dalsze przekazywanie tej wiedzy, wśród lokalnych jednostek PSP oraz OSP.

Tematy poruszone w czasie prezentacji:

• budowa elektrycznych pojazdów ciężarowych;
• szczegółowe informacje na temat instalacji elektrycznej w elektrycznym pojeździe ciężarowym;
• procedury bezpieczeństwa przy obsłudze i w razie awarii pojazdu elektrycznego;
• bezpieczne przechowywanie akumulatorów trakcyjnych;
• instrukcja postępowania z elektrycznymi pojazdami ciężarowymi dla służb bezpieczeństwa.

Wszystko to jest tym bardziej istotne, że elektryczne samochody mogą stanowić dla strażaków naprawę ciężki orzech do zgryzienia. Jest to związane z charakterystyką akumulatorów trakcyjnych, które po prostu wyjątkowo trudno jest ugasić. Do tego stopnia, że w Europie powstają nawet specjalne, mobilne baseny do gaszenia elektryków. Pisałem o tym w następującym tekście: Ciężarówki stworzone do topienia aut elektrycznych – nowy sprzęt służb ratunkowych