OFERTY PRACYKONTAKT
Opublikowane 9 Październik, 2018

Jak mogłoby wyglądać nowe Volvo NH, czyli ciężarówka typu “torpedo” na bazie obecnego modelu FH

Minęło już 15 lat, od kiedy Volvo wycofało z europejskiej oferty ostatnią ciężarówkę z silnikiem przed kabiną. Było to niewątpliwie piękny model NH12, wywodzący się z dalekiej Brazylii i technicznie bazujący na popularnym FH12.

Jak natomiast mogłoby wyglądać współczesne Volvo NH, bazujące na obecnej generacji modelu FH? Kilka dni temu Holendrzy pokazali projekt takiego pojazdu, wykonany przez grafików z SDesign. O ile się nie mylę, jest to model wykonany na potrzeby gry Euro Truck Simulator 2.

Wygląda to następująco:

W ramach projektu zastosowano kabinę typu Globetrotter XL, przesuwając ją do tyłu. Z przodu pojawiła zaś osłona silnika, która ewidentnie wzorowana jest na fabrycznych Scaniach serii T. Co też ciekawe, udało się zachować oryginalną atrapę chłodnicy, a przedni zderzak pozostał całkowicie niezmieniony.

Jak pokazały przykłady Scanii serii S Torpedo oraz Iveco Strator, wdrożenie powyższego projektu do produkcji nie byłoby większym problemem. Większym problemem nie byłoby też znalezienie klientów. Pozostaje tylko pytanie, czy nie lepiej byłoby sięgnąć po atrapę chłodnicy rodem z USA, pochodzącą z serii VNL, VNX oraz VNR?

Ten wpis ma 18 komentarzy

 1. Walker napisał(a):

  Narożniki maski ciut zaokrąglić i byłoby git. Użytkuje Volvo i bardziej podoba mi się europejska wersja niż ta zza oceanu 🙂

 2. Hrumol napisał(a):

  “Pozostaje tylko pytanie, czy nie lepiej byłoby sięgnąć po atrapę chłodnicy rodem z USA, pochodzącą z serii VNL, VNX oraz VNR?” Pozostaje tylko pytanie po co odkrywać koło na nowo? Mamy ładne opływowe amerykańskie VNL, włóżmy wnętrze z FH, a nie róbmy takiego kanciatego ulepa hipermocno z tą maską wzorowanego na Scanii S Torpedo.

  • laox napisał(a):

   A co jest nie tak z wnętrzem VNL?

   • Tołdi napisał(a):

    Amerykańskie “volviaki” mają węższe kabiny, przynajmniej do miejsca, w którym mniej więcej znajdują się oparcia foteli. Pełna szerokość jest dopiero w części sypialnej.

    • Tołdi napisał(a):

     Oczywiście z wnętrzem VNLa nic nie jest nie tak – jest mocno podobne do wnętrza obecnego europejskiego FH i może się podobać ale jak zaznaczyłem wyżej – kabina jest po prostu węższa przynajmniej w swej części “siedzącej”.

     • laox napisał(a):

      Według specyfikacji, kabina VNL jest szersza na wysokości foteli od kabiny FH. 212cm w VNL vs. 200cm w FH. I mówię tu o szerokości wewnątrz kabiny.

 3. Tołdi napisał(a):

  Natomiast przedstawiona grafika wypada podobnie średnio jak najnowszej scanii torpedo. Czyli mniej więcej tak, że “ryj” przerośnięty względem kabiny żywcem przejętej z normalnej wersji ciągnika. Gdy jednak wydłużyć te obie kabiny, tak w scanii jak i volvo, wówczas całość była by bardziej proporcjonalna, tak jak ma to miejsce w ciągnikach zza oceanu.

 4. Rumcajs napisał(a):

  Z uporem maniaka stwierdzam ze amerykańska odmiana ciężarówki to nie jest żadna ciężarówka na miarę 21 wieku to jest technologiczny ;; tluk;; oparty na jednej platformie dla wszystkich wersji i odmian i Marek czyli z przodu zawiasy a z tylu poduszki nawet scania w latach 60-tych stosowała w kabinach sprężynowy-amortyzatorewe zawieszenie kabin czego w dzisiejszych amerykańskich kabinach nie zobaczysz czyli zero ergonomi pracy przez co są chroniczne kłopoty z kręgosłupem i innymi narządami !! Mam nadzieje i pragnienie ze ktoś kiedys z specjalistycznych portalu lub czasopism przetestuje te dwa odmienne modele po obu stronach kontynentu j poda do publicznej wiadomości ?

 5. Nie napisał(a):

  Ci z tego, że silnik przed kabiną, jak w kabinie dalej tak samo mało miejsca?

 6. Tołdi napisał(a):

  Kolego laox: jesteś w błędzie z tymi wymiarami kabin!!!! Jak kabina dzisiejszej europejskiej ciężarówki może mieć tylko 200cm szerokości, nawet we wnętrzu??? jak gabaryty po zewnątrz oscylują w okolicach 2,5 m!!! Coś pokwasiłeś te przytoczone dane. A co do szerokości kabiny volvo VNL a FH to luknij sobie kolego na fotki w necie, szczególnie na kabinę VNL, tylko tak od przodu a zobaczysz jak od miejsca gdzie kończą się drzwi następuje takie łagodne przejście w pełną szerokość czyli okolice tych ok 2,5 metra.

 7. Kubrick napisał(a):

  Tak powinien Vlastuin wyrzeźbić nos dla Scanii S, a nie to coś, co wygląda jakby drzewo spadło na maskę.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.