Jak ITD sprawdza stan techniczny przy drogach – film z prezentacją Mobilnej Linii Diagnostycznej

W nawiązaniu do tekstu:

ITD będzie miało normy ilości kontroli stanu technicznego – prezydent podpisał już ustawę

Mobilne Linie Diagnostyczne (MLD), wykorzystywane przy kontrolach ITD, nadal wzbudzają bardzo duże zainteresowanie. Jak natomiast wygląda taka kontrola? Co mogą sprawdzić inspektorzy i jak dokładnie przeglądają ciężarówki? Na to pytanie odpowiada poniższy film.

Jest to nagranie jednej z kontroli przeprowadzonych przez WITD Katowice. Inspektorzy przeglądają tutaj MAN-a L2000, weryfikując między innymi stan techniczny zawieszenia oraz układu hamulcowego. Wszystko odbywa się w Częstochowie, gdzie MLD dowieziono w formie kontenera, na podwoziu inspekcyjnego DAF-a LF z ramieniem hakowym.

Jak wylicza WITD Katowice, od początku bieżącego roku, do końca czerwca, funkcjonariusze przeprowadzili 469 tego typu kontroli. Niemal 40 proc. z nich wykazało poważne nieprawidłowości, skutkując zatrzymaniem aż 184 dowodów rejestracyjnych.

Przypomnę też, że w najbliższych miesiącach podobne stacje mają trafić do inspektoratów z całego kraju. Przygotowano też nowe przepisy, zgodnie z którymi przez inspekcyjne MLD będzie miało przejechać co najmniej 5 proc. ciężarówek zarejestrowanych w Polsce.