OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 11 Marzec, 2019

Jak ITD rozstawia mobilną stację diagnostyczną i dlaczego połowa kontrolowanych straciła dowód?

Mobilna stacja kontroli pojazdów, na początku roku przekazana WITD w Katowicach, pracuje pełną parą. Tym razem rozstawiono ją w Jaworznie, skupiając się na kontroli pojazdów o DMC do 3,5 tony. Sprawdzono ich łącznie 23 egzemplarze, a ponad połowa kwalifikowała się do zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Komunikat WITD Katowice:

Kolejna na Śląsku akcja sprawdzania stanu technicznego mniejszych pojazdów do przewozu rzeczy. Tym razem mobilna stacja diagnostyczna została rozstawiona w Jaworznie, gdzie wspólnie z miejscowymi policjantami skontrolowano łącznie 23 pojazdy tupu „bus”. Efekt poniedziałkowej akcji to 13 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych.

Statystyczny wynik działań był podobny do efektów poprzedniej tego typu akcji z zeszłego tygodnia, gdzie również ponad połowa pojazdów posiadała usterki techniczne kwalifikujące się do zatrzymania dokumentu dopuszczającego pojazd do ruchu. Aby odzyskać dokument, właściciel takiego pojazdu będzie musiał doprowadzić pojazd do sprawności i przejść badania techniczne na Stacji Kontroli Pojazdów.

Tym razem najczęstszymi usterkami okazały się: nadmierne luzy w układzie zawieszenia i układzie kierowniczym, wycieki płynów eksploatacyjnych i usterki układu hamulcowego. Mobilna linia diagnostyczna pojawiła się na wyposażeniu śląskiej inspekcji w styczniu br. Umożliwia kontrolę stanu technicznego wszelkich pojazdów podlegających kontroli ITD.

Niewątpliwą jej zaletą jest fakt, że do rozłożenia jej nie potrzeba bardzo szerokiego terenu. Tą jej cechę w pełni wykorzystano w dniu dzisiejszym, gdyż stację ustawiono i uruchomiono na stosunkowo wąskim miejscu kontroli– w Jaworznie na osiedlu Stałym przy DK-79, przygotowanym przez miejscowy Miejski Zarząd Dróg i Mostów.

Zdjęcia prezentujące przygotowania do kontroli: