Iveco ulepszyło model Stralis, czyli wersja Efficiency Pack i większe możliwości konfiguracji

iveco_stalis_hi-way

Efficiency Pack

Iveco postanowiło wprowadzić do oferty Stralisa w wersji Efficiency Pack, który ma wyróżniać się maksymalnie obniżonymi kosztami eksploatacji w trzech głównych obszarach: zużycia paliwa, kosztów serwisu i szerszej oferty produktów. Efficiency Pack dostępny jest we wszystkich wersjach modelu Stralis z silnikami Cursor 11 i 13.

Cóż takiego szczególnego znajdziemy w Efficiency Pack? Główną rolę gra tutaj system Eco-Roll dostępny w egzemplarzach z przekładnią automatyczną, który wykorzystuje siłę bezwładności przy zjazdach z łagodnych wzniesień. Komputer najpierw ocenia nachylenie drogi i decyduje o odłączeniu zespołu napędowego oraz przejściu na przełożenie neutralne. Przy końcu zbocza system wylicza natomiast i wybiera optymalny bieg, umożliwiając dalszą jazdę bez wytracania prędkości.

Poza tym Efficiency Pack ma mieć ulepszony system zarządzania temperaturą oleju, a także sam olej w innowacyjnym wydaniu o obniżonej lepkości. Mowa tutaj o cieczy typu SAE 0W-20, która zwiększa efektywność układu napędowego, a tym samym ograniczenia zużycia paliwa.

Pokładowy instruktor jazdy

To jednak nie koniec ekonomicznych nowości od Iveco. Wraz z Efficiency Pack w gamie Stralisa rozszerzona zostaje dostępność systemu oceniania stylu jazdy kierowcy (DSE). Dosychczas można było go znaleźć tylko w ciągnikach siodłowych Stralis z silnikami Cursor 11 i 13, natomiast teraz jest on dostępny również w pojazdach z podwoziem 4×2 i 6×2, a wkrótce trafi też do pojazdów z silnikami Cursor 9.

Przypomnijmy, że DSE to taki pokładowy instruktor jazdy. Przetwarza on gromadzone dane i przekazuje dwa rodzaje informacji zwrotnej mającej wpłynąć na poprawę stylu jazdy: ocenę faktycznego stylu jazdy oraz sugestie sposobu ograniczenia zużycia paliwa. System ma podobno ograniczać zużycie paliwa o średnio 5 oraz 12 proc. w przypadku odpowiednio doświadczonych i początkujących kierowców. Co więcej, DSE jest oferowany wraz z systemem monitoringu koncentracji kierowcy (DAS), który analizuje ruchy koła kierownicy, a w razie wykrycia oznak senności kierowcy emituje dźwiękowe i wizualne ostrzeżenia.

Rzadsza kontrola DPF, nowe zbiorniki paliwa

Kolejna nowość w Stralisie to zmiana częstotliwości kontroli filtra cząstek stałych (DPF) z 450 000 do 600 000 kilometrów w silnikach Cursor 11 i 13, a także poszerzenie oferty zbiorników paliwa. Włosi opracowali nowy, 260‑litrowy dodatkowy zbiornik paliwa do ciągników Stralis z podwoziem 4×2 i 6×2, który umożliwia stworzenie 8 nowych konfiguracji „kotłów” i zatankowanie łącznie nawet 1580 litrów.

Wszystkie powyższe zmiany są bez wątpienia bardzo interesujące. Dla miłośników marki to jednak nadal nie jest to, na co czekają najbardziej. Włosi są bowiem w posiadaniu zupełnie nowego, 16-litrowego silnika Cursor 16 Euro 6, który generuje od 775 do 855 KM. Czy motor zostanie w końcu wprowadzony do gamy Stralisa, czy może pozostanie tylko jednostką do użytku w maszynach budowlanych? Niestety tego nadal nie wiadomo. Więcej o silniku Cursor 16 pisałem w maju w TYM ARTYKULE. Zapraszam do lektury 😉