Iveco TurboTech zniszczone przez drona – dalszy los wozów przekazanych z Włoch

Powyżej: TurboTechy stoją w drugim szeregu, za nowszymi EuroFire

Niecałe dwa lata temu prezentowałem całą flotę Iveco Turbo, TurboTech oraz EuroFire, jadących z Włoch na Ukrainę. Pojazdy te były darem od włoskich strażaków, przeznaczonych dla ratowników pracujących w strefie wojny. Dzisiaj możemy natomiast zobaczyć smutny koniec jednego z takich pojazdów, przypominający jak dramatyczne sytuacje rozgrywają się tysiąc kilometrów od naszej granicy.

Ten samochód to Iveco TurboTech w charakterystycznej, włoskiej konfiguracji ratowniczej. Jej cechą szczególną było zaadoptowanie kabiny sypialnej do przewozu załogi, łóżko zastępując ławką z oparciem, a fotel pasażera całkowicie demontując. Co też ciekawe, pojazd został oddelegowany do remizy strażackiej spod Chersonia, z miejscowości Kizomys (Кізомис), otworzonej w listopadzie 2022 roku, po dziewięciomiesięcznej, rosyjskiej okupacji, Takie jednostki często otrzymywały wozy z zagranicznych darów, gdyż wycofujący się Rosjanie mieli w zwyczaju zabierać strażackie ciężarówki ze sobą.

Skąd natomiast wzięły się uszkodzenia ze zdjęcia? To efekt wczorajszego ataku rosyjskich dronów, który miał miejsce pod Chersoniem. Zastęp jeżdżący Iveco TurboTech został wówczas wysłany do zawalonego, płonącego budynku mieszkalnego, a w trakcie prowadzenia akcji ratunkowej na ciężarówkę zrzucono kolejny ładunek wybuchowy, również przyniesiony przez niewielkiego drona. Trafił on w miejsce zajmowane przez kierowcę, w dużym stopniu uszkadzając kabinę. Na szczęście jednak żaden ze strażaków nie został w tym zdarzeniu ranny.

Na koniec przypomnę, że nasi strażacy również przekazali na Ukrainę bardzo dużą liczbę wozów. Można je dzisiaj spotkać nie tylko w zwykłych remizach strażackich, ale też oddziałach saperskich, odpowiedzialnych za odminowywanie terenu. Pracę tych pojazdów prezentowałem w bardzo licznych artykułach, między innymi tych dostępnych poniżej:

Ciężarówka po polskim OSP w wojennym użytku – Jelcz na „Drodze Życia”

Wozy na Ukrainie: dalszy los Jelczy, kurierskie Daily i MAN-y dla saperów

Jelcz w czasie pracy na wyzwolonych terenach – wybuch ciągnika na polu

Flota ciągników Jelcz ruszyła do walki z powodzią – to też znak dla rynku

Drugie życie Stara 266 w wojennych warunkach – wóz u strażaków-saperów

Jelcz 005 przy rozminowywaniu z Unimogiem – Ukraińcy dali mu drugie życie