Iveco Trakker Hi-Land o dwóch układach osi jednocześnie, czyli 4×4 lub 10×4 od producenta Stratora

iveco_trakker_4x4_10x4_wywrotka_cfg_3

Drodzy Czytelnicy, ciężarówka, która możecie zobaczyć powyżej, to Iveco Trakker Hi-Land 4×4. Tak, nie pomyliłem się, jest to model 4×4. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą firmy Charles Feijts Groep (CFG), czyli holenderskiego przedsiębiorstwa, które w całej Europie znane jest z produkcji ciężarówek marki Strator. Wyróżniające się klasycznym nosem modyfikacje Iveco Stralis zostawmy teraz jednak w spokoju i skupmy się na bardzo dziwnych wywrotkach, które CFG wykonuje na bazie Trakkerów. Idealnym przykładem jest tutaj widoczny powyżej egzemplarz, który powstał ostatnio na zamówienie Transpo Nuth.

Widoczny powyżej pojazd naprawdę wyjechał z fabryki jako stosunkowo krótkie Iveco Trakker 4×4. W warsztacie CFG jego rama została jednak wydłużona przy pomocy 10-milimetrowych podłużnic, a następnie zamontowano na niej trzy dodatkowe osie – dwie za osią kierowaną oraz trzecią na samym tyle ramy. Co więcej, do ostatnich czterech osi dodano następnie pneumatyczne zawieszenie, którego wysokość można łatwo regulować. Doszedł do tego też system elektroniczny, które komunikuje owe cztery osie ze sobą, przeliczając w ten sposób rozłożenie ładunku na poszczególne koła.

iveco_trakker_4x4_10x4_wywrotka_cfg_4Najciekawszy jest jednak fakt, że w czasie jazdy na pusto opisywany Trakker może być pojazdem wyłącznie dwuosiowym. Druga, trzecia oraz piąta oś mogą zostać bowiem uniesione, niebagatelnie zmniejszając w ten sposób zużycie paliwa. Naturalnie osie te przestają być wówczas skrętne. Kiedy natomiast kierowca obciąży wywrotkę 29 m3 ładunku, dodatkowe osie opuszczają się do ziemi i oto otrzymujemy ciężarówkę o układzie 10×4 z aż czterema osiami skrętnymi gwarantującymi doskonałą zwrotność.

Na koniec muszę jeszcze dorzucić trochę danych technicznych. Specjalistyczny Trakker napędzany jest 450-konnym silnikiem Cursor 13 Euro 6, natomiast napęd przekazuje 16-biegowy AS-Tronic od firmy ZF. Masa własna to 18,4 tony, natomiast technologiczna ładowność to kolejne 31 600 kg.

Bardzo interesującą konstrukcję CFG opisywałem też TUTAJ. Był to 25,25-metrowy zestaw na bazie Iveco Stralis Hi-Way, który składał się z ciężarówki, dwóch przeczep i doczepianego wózka widłowego.

iveco_trakker_4x4_10x4_wywrotka_cfg_1 iveco_trakker_4x4_10x4_wywrotka_cfg_2 iveco_trakker_4x4_10x4_wywrotka_cfg_3 iveco_trakker_4x4_10x4_wywrotka_cfg_4