Iveco Strator ważące tylko 6370 kg, z 9-litrowym silnikiem, wąską kabiną i podwoziem nowej generacji

iveco_strator_lekki_ciagnik_4

Z racji wysuniętego przodu, Iveco Strator skazane jest na jazdę z krótszymi naczepami. Może być to więc propozycja na przykład dla firm wożących materiały sypkie, korzystając z wywrotek lub silosów. Od razu rodzi się jednak pytanie czy Strator nie będzie do takiej pracy zbyt ciężki? W końcu ciężarówka ta jest stosunkowo długa, co oznacza chociażby wyraźnie cięższą ramę.

Egzemplarz, któremu przyjrzymy się w tym tekście, miał być właśnie samochodem możliwie lekkim. Dlatego też firma Charles Feijts Groep, odpowiedzialna za wytwarzanie Stratorów, sięgnęła po nietypowe dla tego modelu podzespoły. Dla przykładu, zastosowany w pojeździe silnik ma zaledwie 9 litrów pojemności. Lekka jednostka Cursor 9 generuje 400 KM i połączona jest ze zautomatyzowaną skrzynią biegów nowej generacji, znaną jako Hi-Tronix. Lżejsza jest także kabina, pochodząc ze Stralisa typu Hi-Road. Ma ona co prawda podwyższony dach, ale za to jest stosunkowo wąska, oszczędzając dodatkowe kilogramy. A do tego dochodzi tylko jeden zbiornika paliwa oraz aluminiowe koła, ostatecznie sprowadzając masę własną do poziomu 6370 kilogramów.

iveco_strator_lekki_ciagnik_1

W opisanym pojeździe uwagę zwracają jeszcze dwie rzeczy. Po pierwsze, co zdradzają boczne drzwi, jest to Strator bazujący na Stralisie najnowszej generacji. W praktyce oznacz to więc wspomnianą skrzynię biegów nowego typu oraz zaprezentowane w ubiegłym roku podwozie, z nowym zawieszeniem oraz układem elektrycznym Po drugie zaś, za co odpowiedzialne jest już samo Charles Feijts Groep, opisywana ciężarówka ma nowy kształt przedniego zderzaka. Sprawia on wrażenie, jakby miał zintegrowany spojler, a przy tym bardziej eksponuje dodatkowe oświetlenie.

Uprzedzając komentarze – w momencie wykonywania zdjęć ciężarówka nie miała jeszcze wypełnienia atrapy chłodnicy. Kiedy jednak pojazd będzie gotowy do przekazania, również i ten element zajmie swoje miejsce.

Jak powstają Stratory? O tym pisałem tutaj.

iveco_strator_lekki_ciagnik_3 iveco_strator_lekki_ciagnik_2