Iveco Stralis NP 460 testowane na 40-kilometrowej trasie – kolejna polska próba z gazową ciężarówką

Iveco Poland dopiero co chwaliło się dostępnością już ośmiu demonstracyjnych ciągników na gaz. Jedna z tych ciężarówek właśnie trafiła do firmy Gefco Polska, przez trzy tygodnie mają kursować na bardzo specyficznej trasie.

Testowy Stralis NP 460 ma typowo długodystansową konfigurację. Napęd zapewnia mu 460-konny silnik na płynny gaz ziemny (LNG), z siodłem łączona jest naczepa typu mega, a kabina to największy wariant z oferty. Stosunkowo duży będzie też zasięg, jako że NP 460 w wariancie Low Tractor może przejechać do 1200 kilometrów. Codzienną pracą „testówki” będą jednak kursy na nieporównywalnie krótszym dystansie.

Ciężarówka będzie jeździła na 40-kilometrowym „wahadle” między fabryką elementów karoseryjnych a montownią nowych samochodów. Jest to praca wykonywana dla dużego klienta z branży motoryzacyjnej. Jeśli natomiast Stralis NP 460 wykaże się w tym użytku opłacalnością, Gefco Polska oraz współpracujący z firmą przewoźnicy mogą zamówić go w większej ilości egzemplarzy.

Przy okazji zachęcam do zapoznania się z wynikami innego testu Iveco Stralis NP 460, przeprowadzonego w firmie A&B. Próba ta dostarczyła bardzo dokładnych danych na temat kosztów eksploatacji, a ponadto wszystko odbyło się w porównaniu z ciężarówką spalinową. Wszystko dostępne jest pod następującym linkiem: Wyniki porównania: gazowe Iveco Stralis NP 460 w starciu z bardzo ekonomicznym dieslem.