transfactor3665
Opublikowane 26 Październik, 2017

Iveco Stralis NP 460 – oto 13-litrowa ciężarówka zasilana wyłącznie gazem, z zasięgiem 1600 km

stralis_np_460_1

To już oficjalna informacja – Iveco zaprezentowało wczoraj Stralisa na gaz ziemny w nowej, litrowej wersji. Jest to wariant NP 460, wyposażony w aż 12,9-litrowy motor, rozwijający do 460 koni.

Moc maksymalna, czyli właśnie 460 KM, będzie rozwijana przy 1900 obr./min. Maksymalny moment obrotowy to natomiast 2000 Nm, dostępne między 1100 a 1600 obr./min. Można więc powiedzieć, że pod względem dynamiki Iveco Stralis NP 460 będzie bardzo mocno zbliżone do współczesnych diesli. A jednocześnie samochód zachowa swoją wyjątkowo cichą pracę oraz ekologiczny charakter, związany z niższą emisją szkodliwych gazów. Co też ważne, w przeciwieństwie do nowego Volva FH na LNG, Stralis NP 460 pozostanie samochodem zasilanym tylko i wyłącznie LNG lub CNG. Oznacza to więc prostszą konstrukcję, brak układu SCR (AdBlue) i największy zasięg w klasie, wynoszący do 1600 km.

Na tym jednak nowości się nie kończą. Aby jeszcze bardziej zbliżyć Stralisa NP do dieslowskich konkurentów, nowe Iveco otrzymało także skrzynię biegów nowej generacji oraz rozbudowany tempomat. Ta pierwsza to Hi-Tronix, znany z bardzo szybkiej i sprawnej pracy. Jeśli natomiast chodzi o tempomat, to będzie to układ przewidujący topografię terenu.  Istotne jest też zwiększenie oferty podwozi. Dla przykładu, Stralisa na LNG będzie można teraz zamówić jako 2- albo 3-osiowy samochód pod zabudowę, dla branży dystrybucyjnej, czy budowlanej. Iveco zapowiada też, że obniżeniu ulegną ceny gazowego samochodu, z uwagi na wzrost popytu i tym samym możliwość zwiększenia produkcji.

A co to oznacza w praktyce? Dopiero co wczoraj (tutaj) publikowałem test Iveco Stralis na LNG, w wersji NP 400. Zwracałem przy tym uwagę na braki w dynamice, brak tempomatu przewidującego topografię terenu oraz brak skrzyni biegów najnowszej generacji. No to teraz oficjalnie można stwierdzić, że wszystkie te braki zostały uzupełnione, a Iveco dokonało w kwestii gazu ziemnego kolejnej rewolucji.

Jak jeździ się takim Iveco Stralis NP 460? Odpowiedź już wkrótce 😉

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 8 komentarzy

 1. Scuderia ferarri fan napisał(a):

  Czyli to jest ta niby premiera nowego iveca.Mi handlowiec z niepruszewa tylko powiedział że przynajmniej przez 2 lata nowej kabiny nie będzie.

 2. Hades napisał(a):

  W Vosie jeździ kilka egzemplarzy 400, nawet nie takie głupie te wozy. Do roboty na stałych trasach w sam raz.
  A rope i tak trzeba łac. .. zima do webasto 😉

  • pete379 napisał(a):

   Nie wiem czy wiesz, ale webasto (zwane w niektórych rejonach kraju dewasto,debasko i tabasco) jest sprawniejsze na tzw. Red Bull czyli oleju opałowym. Dlatego w niektórych autokarach masz osobny wlew “heizol” do czerwonej właśnie.

 3. Scuderia ferarri fan napisał(a):

  To są Filip drzwi już z nowej budy?

Odpowiedz