Iveco S-Way z autopilotem PlusDrive wyjechało na trasy – stała linia po Niemczech

Iveco S-Way z amerykańskim autopilotem PlusDrive wchodzi na nowy etap testów. Po kilku miesiącach przygotowań, zamkniętych prób i dopinania formalności, zautomatyzowany ciągnik rozpoczął codzienną pracę, przewożąc artykuły drogeryjne po niemieckiej autostradzie.

PlusDrive to zaawansowany system wspomagający jazdę, przeznaczony do użytku na stałych trasach. Jego założeniem jest nauka poszczególnych odcinków na pamięć, rozpoznając przy tym infrastrukturę, oznakowanie i szczególnie problematyczne odcinki. Dzięki temu autopilot ma przejmować od kierowcy wykonywanie poszczególnych manewrów, a także odpowiadać za wybór stylu jazdy. Komputer sam zmieni przy tym pasy ruchu, wyrówna tor jazdy względem wiatru, przeprowadzi autostradowe wyprzedzanie, wykona pełne podjeżdżanie w korku, czy wpuści samochody z pasa do rozpędzania. Jak też podkreślają twórcy systemu, wszystko to ma być jedynie wsparciem dla prowadzącego człowieka, a część manewrów – jak na przykład wspomniane wyprzedzanie – nadal będzie wymagała ręcznego zatwierdzania przez kierowcę. Szerzej wyjaśniałem to w tym artykule.

Elementy autopilota widoczne na kabinie:

Mapa z testową trasą:

W miniony poniedziałek odbyła się oficjalna inauguracja testowych przejazdów, w ramach których S-Way z systemem PlusDrive będzie przewoził ładunki dla niemieckiej sieci drogerii DM, w barwach operatora logistycznego DSV. Będą to przewozy między centrami dystrybucyjnymi w Waghäusel oraz Gernsheim, na autostradzie A6 w okolicach Mannheim. W początkowej fazie będą się tym zajmowali testowi kierowcy Iveco, mający już pewne doświadczenie z autopilotem, podczas gdy na prawym fotelu zasiądą etatowi kierowcy z DSV. Następnie ma nastąpić przesiadka, a więc to kierowcy z DSV zajmą się prowadzeniem, nadzorując przy tym pracę autopilota.

To pierwsze próby tego typu systemu w całej Europie, które odbędą się na europejskich drogach z udziałem prawdziwych ładunków. Jeśli natomiast zakończą się one sukcesem, Iveco zamierza wpisać autopilota PlusDrive na listę fabrycznego, dodatkowo płatnego wyposażenia, jako formę wspomagania dla dalekobieżnych kierowców. Wcześniej dokonała już czegoś takiego chińska firma FAW, która oferuje ciągniki siodłowe z dokładnie tym samym rozwiązaniem. Poza tym do wdrożenia systemu PlusDrive przygotowują się kolejne europejskie marki, mianowicie MAN oraz Scania (co zapowiadałem w tym artykule). 

Film prezentujący S-Waya z systemem PlusDrive: