Iveco S-Way po modernizacji: większe silniki, szersza oferta i pokładowa Alexa

Opis zmian w modelu Daily: tutaj

Iveco zaprezentowało dzisiaj odświeżone wydania modeli Daily oraz S-Way. Trzeba przyznać, że to premiera dosyć zaskakująca, wszak dotychczasowe wersje tych modeli miały ledwie 2 oraz 3 lata. Na pierwszy rzut oka można by też powiedzieć, że samochody raczej się nie zmieniły. Gdy jednak przyjrzymy się układom napędowym oraz wyposażeniu, znajdziemy wiele nadspodziewanie istotnych nowości.

W tym tekście przedstawię zmiany w największym modelu S-Way. Ta ciężarówka otrzymała zupełnie nową gamę jednostek napędowych, stawiającą na… większe pojemności. Kilkanaście lat temu, jeszcze za czasów Stralisa Euro 5, Iveco postanowił zmarginalizować rolę silnika 13-litrowego, zamiast tego stawiają na jednostkę 11-litrową. Teraz nastąpił jednak powrót do 13 litrów, prezentując tę jednostkę w zupełnie nowych wariantach.

Dotychczas Cursor 13 występował w rzadko spotykanych wersjach 510 oraz 570 KM. Teraz dostaniemy go także w wariantach 410, 450, 490 oraz 530 KM. Co więcej, wersja 490-konna, rozwijająca moment 2400 Nm, ma być teraz nowym liderem niskiego spalania. Poza tym nowe silniki mają podwyższony stopień sprężania, mający skutkować bardziej ekonomiczną pracę. A przy okazji, również z myślą o poprawionej ekonomii, do oferty trafiło nowe przełożenie tylnego mostu: 2,31 przy standardowym rozmiarze tylnego ogumienia. Gdy zaś to wszystko podsumujemy, takie S-Way 490 ma spalać o 3 proc. mniej od poprzednika.

Silnik Cursor 11 pozostaje w ofercie w dotychczasowych wersjach: 420, 460 oraz 480 KM. Będzie to więc mniejsza pojemnościowo i lżejsza oferta dla mniej wymagających klientów. Bez zmian obyło się też w 13-litrowym silniku na gaz Nadal rozwija on moc 460 KM.

Z zewnątrz samochód wygląda niemal tak samo jak dotychczas, za wyjątkiem nowych, aerodynamicznych nakładek na przednie słupki. Ograniczają one opór aerodynamiczny i mają przeciwdziałać brudzeniu bocznych szyb. W środku mamy natomiast nowy system automatycznej klimatyzacji, wyposażony w tryb Eco. W połączeniu z między innymi inteligentną pompą wspomagania – dezaktywującą się przy jeździe na wprost – ma to ograniczać spalanie na długich przejazdach.

A do tego mamy nowość z zakresu nowoczesnych technologii, mianowicie wyposażenie S-Waya w urządzenie typu Alexa, nazwane tutaj Iveco Pal. Jest to inteligentny, obsługiwany głosowo asystent, zbudowany przez firmę Amazon i pracujący w tysiącach domów. Poprzez głosowe komendy pozwala on sterować różnego rodzaju wyposażeniem i podawać informacje. Iveco zadbało też o dostosowanie Alexy do ciężarowego użytku. W efekcie mamy więc pokładowego asystenta, którego poprosimy o ustawienie trasy przejazdu, który opowie nam o obecnym stanie płynów w samochodzie, poprzez którego wybierzemy ulubioną muzykę, czy który pozwoli połączyć się z centrum serwisowym. Ciężarowa Alexa może też połączyć się z Alexą domową. W efekcie, jeszcze przed wyjściem z domu możemy głosowo poprosić o włączenie ogrzewania postojowego w naszej ciężarówce (o ile będzie ona stała z podłączonymi akumulatorami).

Niestety, jak na razie Alexa nie rozpoznaje języka polskiego. Jej obsługi trzeba się więc nauczyć po angielsku. Choć w grudniu ubiegłego roku pojawiły się nieoficjalne informacje o pracy nad polskojęzyczną wersją. Niewykluczone więc, że i nasz język dołączy do oferty.

Alexa w domowym działaniu: