Iveco S-Way nie mogło być wzorowane na nowej Scanii, gdyż projekt nadwozia jest znacznie starszy

Na Facebooku 40ton.net, pod wczorajszym wpisem na temat Iveco S-Way (zapraszam tutaj), tradycyjnie pojawiły się komentarze porównujące ten pojazd do Scanii. Nie było w tym nic dziwnego, jako że zarzuty o nadmierne podobieństwo ciągną się już od oficjalnej premiery.

Czy jednak faktycznie Iveco S-Way było wzorowane na szwedzkim konkurencie? Podobno jest to po prostu niemożliwe. Nadwoziowy projekt S-Waya ma bowiem pochodzić sprzed dobrych kilku lat, a nawet z samego początku kończącej się właśnie dekady.

Temat ten poruszył ostatnio autor strony „Iepieleaks.nl”, specjalizującej w przedpremierowych doniesieniach na temat nowych ciężarówek. Przypomniał on grafiki, które do złudzenia przypominają nowe Iveco S-Way, a jednocześnie trafiły do sieci na długo przed jego premierą.

Omawiane grafiki:

Zdaniem autora tekstu, grafiki te pochodzą jeszcze z 2010 roku. Na lata 2010 lub 2011 datuje się je także na włoskim forum miłośników samochodów ciężarowych „Truck Italia Forum”. Wszystko wskazuje więc na to, że wygląd S-Waya zaprojektowano na długo przed premierą nowej Scanii.

Dlaczego jednak Włosi mieliby tak długo czekać z realizacją swojego projektu? Zdaniem autora „Iepieleaks.nl”, zarząd firmy miał czekać na koniec kryzysu ekonomicznego i przywrócenie sprzedaży ciężarówek do przedkryzysowego poziomu. To zaś nastąpiło właśnie w ostatnich miesiącach.

Więcej o nowym Iveco S-Way przeczytacie w następującym tekście: Wrażenia ze spotkania z nowym Iveco S-Way – co oferuje większa kabina i jak się tym jeździ?