Nowa technologia nie spowoduje likwidacji miejsc pracy – wręcz przeciwnie: stworzy nowe możliwości i nowe miejsca pracy. Kierowcy zostaną przekwalifikowani, aby mogli wykorzystać swoją wiedzę w innych obszarach. Można to sobie wyobrazić na przykład w wieżach kontrolnych, które będą ściśle monitorować i wspierać codzienne operacje. Powstaną również nowe miejsca pracy związane z kontrolą przed i po przyjeździe lub wykonywaniem wielu innych zadań, które nadal wymagają interwencji człowieka.
Powyższe słowa, wypowiedziane przez jednego z dyrektorów firmy DSV, pojawiły się w komunikacie prasowym, który rozesłała wczoraj do mediów firma Iveco. W ten sposób firmy podsumowały testy Iveco S-Way z autopilotem amerykańskiej marki Plus, realizowane od końca 2023 roku na niemieckich drogach publicznych. Pojazd pracował przy tym w przewozach dla sieci marketów drogeryjnych DM, kursując między centrami dystrybucyjnymi w miejscowościach Krefeld oraz Hennef, na trasie liczącej około 100 kilometrów w jedną stronę.
Postrzeganie drogi przez system Plus:
Początkowo za cały proces prowadzenia odpowiadał człowiek, a autopilot pozostawał w trybie nauki, poznając swoją docelową trasę. Dopiero po pewnym czasie komputer zaczął proponować kierowcy przejmowanie kontroli, odciążając go na coraz dłuższych odcinkach. System odpowiadał przy tym za utrzymanie pojazdu w autostradowym pasie ruchu, zajmował się zmianami pasów i podjeżdżaniem w korkach. Wszystko to opierało się na systemie lidarów, radarów i kamer, a rolą kierowcy było nadzorowanie pracy systemu lub wydawanie mu poleceń. Iveco podkreśla też, że ekonomiczny styl jazdy autopilota miał zapewnić około 10-procentową oszczędność na paliwie.
Omawiane testy zakończyły się bez stwierdzenia żadnych poważnych problemów. Co więc będzie w tej sprawie dalej? Wnioski zebrane w Niemczech mają posłużyć do wprowadzenia autopilota marki Plus na komercyjny rynek. W Stanach Zjednoczonych sprzedaż ciężarówek z takim wyposażeniem ma rozpocząć się w roku 2027. Sprzedaż w Europie nastąpi w kolejnej fazie.
Czy natomiast wizja przedstawiona w pierwszym akapicie, w wypowiedzi jednego z dyrektorów firmy DSV, faktycznie może zostać zrealizowana? Jak w każdym z artykułów na ten temat, podkreślę, że to tylko jeden z możliwych scenariuszy. Eksperci nadal nie mogą bowiem zgodzić się w tym temacie, przedstawiając wiele możliwych opcji:
1. Wizja pozytywna dla kierowców: Autopiloty nie zastąpią kierowców ciężarówek – to opinia logistycznego giganta
2. Wizja umiarkowanie pozytywna dla kierowców: 38% ciężarówek na autopilocie, 62% z kierowcą – tak ma wyglądać przyszłość
3. Wizja negatywna dla kierowców: Kierowcy ciężarówek protestują, firma sięga po autopiloty – to dzieje się już w Teksasie
Film pokazujący działanie systemu Plus: