Iveco Eurocargo do jazdy po Morzu Wattowym – naprawdę ładny i ciekawy egzemplarz

Iveco Eurocargo to samochód, który bardzo rzadko rozpatruje się w kwestii wyglądu. Większość egzemplarzy wygląda po prostu najzwyczajniej na świecie, jak przystało na ciężarówkę do głównie miejskich zastosowań. Tym większą ciekawostką jest więc Eurocargo, które trafiło do niderlandzkiej firmy BDS Harlingen.

O sprzęcie z tego przedsiębiorstwa pisałem już jesienią ubiegłego roku. Firma odebrała wówczas Scanię R500 Highline o naprawdę atrakcyjnym wyglądzie, a jednocześnie ciekawym przeznaczeniu. Był to czteroosiowy egzemplarz z pokaźnym HDS-em, przeznaczony głównie do pracy przy usuwaniu skutków katastrof morskich. A zainteresowanych tą Scanią od razu zapraszam pod ten link.

Wracając natomiast do wspomnianego Iveco, tym razem BDS Harlingen potrzebowało mniejszego pojazdu o świetnych właściwościach terenowych. Zdecydowało się przy tym właśnie na Eurocargo w specjalistycznej wersji 4×4. To wariant z 6,7-litrowym silnikiem o mocy 280 KM, 15-tonowym DMC oraz terenowymi oponami w rozmiarze 14.00 R20.

Samochód wyposażono w uniwersalną zabudowę marki Rondaan Carrosserie en Wagenbouw – samowyładowczą, z burtami i zdejmowanymi nadstawkami. Za kabiną znajduje się też żuraw hydrauliczny marki Palfinger, model PK 9002-EH. To właśnie dzięki niemu opisywane Iveco będzie mogło służyć w takich akcjach, jak wspomniane usuwanie skutków katastrof.

A do tego doszedł wygląd, za którym naprawdę można się obejrzeć. Choć kabina jest niewielka, udało się na niej umieścić typowe dla BDS Harlingen malowanie. Odpowiednie barwy dostały nawet koła, a do tego dochodzi dodatkowe oświetlenie. Pod tablicą rejestracyjną zmieszczono belkę LED, a na dachu umieszczono cztery reflektory robocze. Oświetlają one nie tylko teren przed pojazdem, ale też na bokach.

Na koniec dodam, że miejscem pracy tej ciężarówki będzie głównie Morze Wattowe. Podkreślam, Morze Wattowe, a nie jego nabrzeże. Bo choć nazwa wskazywałaby coś zupełnie innego, Morze Wattowe nie jest morzem, a wyjątkowo płytkim obszarem wodno-błotnym na północy Niderlandów, północnym zachodnie Niemiec i południowym zachodzie zachodzie Danii. Liczy on do 30 kilometrów szerokości i wygląda następująco:

Pixabay/Detmold