Iveco Daily zarejestrowane na 7 ton, ale za to z “wyłącznikiem” – łącznie 14 tys. zł kar

Na widok Iveco Daily w bardzo ciężkiej konfiguracji, funkcjonariusze ITD od razu podejrzewali przeładowanie. Zamiast jednak tego, trafili na egzemplarz zarejestrowany na 7 ton i wyposażony w wyłącznik tachografu. Innymi słowy, zamiast tylko mandatu na 500 złotych, mogli wystawić kary na 12 tys. złotych dla przewoźnika oraz po 2 tys. złotych dla kierowcy i zarządzającego transportem.

Komunikat WITD Poznań:

2 października inspektorzy transportu drogowego z Leszna zatrzymali do kontroli pojazd należący do polskiego przedsiębiorcy w związku z podejrzeniem o przeładowanie. Jak się okazało dopuszczalna masa całkowita pojazdu wyniosła 7 ton, czyli zgodnie z prawem pojazd powinien i był wyposażony w urządzenie rejestrujące czas pracy kierowcy. I tu pojawiły się problemy.

Analiza danych zapisanych na tachografie cyfrowym wykazała, że pięcioletni pojazd został wyposażony w nielegalny wyłącznik tachografu, który umożliwiał rejestrowanie okresu odpoczynku w czasie, gdy samochód znajdował się w ruchu. Inspektorzy skierowali więc ciężarowe iveco do uprawnionego warsztatu, w którym potwierdziły się ich przypuszczenia. Później wykonano niezbędną naprawę tachografu, która przywróciła go do stanu zgodnego z obowiązującym prawem tak, by pojazd mógł kontynuować legalnie przewóz.

Stwierdzone przez inspektorów nieprawidłowości będą skutkowały wszczęciem postępowania administracyjnego. W tym wypadku łączna kara pieniężna dla przedsiębiorcy oraz osoby zarządzającej transportem w firmie wyniesie 14 tysięcy złotych. Mandatem ukarany został też kierowca, który będzie musiał zapłacić 2 tysiące złotych.