Iveco Daily z naczepą, którym firma Car 911 z Częstochowy przewozi zabytkowe samochody marki Porsche

Film z prezentacją pojazdu znajdziecie na samym dole.

Z przodu tego zestawu mamy naprawdę ładne Iveco Daily. Samochód ten ma formę ciągnika siodłowego, oznaczenie jego silnika to „210”, a ponadto zwraca on uwagę zagraniczną kabiną sypialną. Z tyłu jedzie natomiast naczepa, którą zbudowano z myślą o transporcie samochodów zabytkowych. Nie będzie więc żadnej przesady w stwierdzeniu, że to wyjątkowo ciekawy pojazd.

Właścicielem opisywanego Iveco jest firma Car 911 z Częstochowy, zajmująca się odbudową klasycznych samochodów marki Porsche. Firma potrzebuje przy tym także transportu, z racji odwiedzania targów, czy też wyścigów samochodów zabytkowych. Właśnie w tym celu przygotowano więc zestaw na prawo jazdy kategorii B+E, pozwalający przewozić klasyki w odpowiednich warunkach.

Samo Iveco Daily to wariant 35C210, wyposażony w najmocniejszy, 205-konny silnik 3.0 z dwiema turbinami. Samochód ten został dostosowany do roli ciągnika siodłowego, a także otrzymał kabinę sypialną francuskiej marki Fancy. Co też zwraca uwagę, to strona wizualna pojazdu, wyraźnie wyróżniająca go na tle Daily spotykanych na co dzień.

Samochód polakierowano na kolor „Slate grey”, pochodzący z klasycznej gamy lakierów Porsche. Wnętrze otrzymało nową tapicerkę z czarnej skóry i alcantary urozmaiconej pomarańczowymi przeszyciami. Do tego doszły też dodatkowe, profesjonalne materiały wygłuszające. Efekt końcowy jest więc taki, że w kabinie panuje przyjemna cisza, a zamiast zapachu plastiku mamy zapach prawdziwej skóry.

Porsche 912 z 1966 roku w kolorze Slate grey:

Sporo ciekawych rozwiązań znajdziemy także w naczepie, jako że właściciel firmy Car 911 postanowił zaprojektować ten pojazd we własnym zakresie. Podstawą jego konstrukcji jest dziewięciometrowa laweta, licząca 210 centymetrów szerokości zewnętrznej i równo 3 metry wysokości.

Wszystko zostało to obudowane sztywnymi ścianami, w których znajdziemy klapy rewizyjne do łatwego mocowania pojazdów. Są one bardzo istotne, jako że przy wewnętrznej szerokości 195 centymetrów trudno byłoby się dostać w okolice kół. Ponadto uwagę zwraca tylna klapa naczepy, otwierana pilotem, w sposób automatyczny. Służy ona za wyjątkowo długi najazd, na którym poradzą sobie nawet wyjątkowo nisko zawieszone samochody.

Wewnętrzna długość przestrzeni użytkowej to zaledwie 8 metrów. Z tego też powodu naczepa została wyposażona w drugi pokład. Dzięki niemu bez problemu załadujemy dwa samochody, ustawiając je częściowo jeden nad drugim. Ponadto w środku mamy również pięciotonową wyciągarkę, regały serwisowe oraz rozbudowane oświetlenie LED.

I na tym wyposażenie jednak się nie kończy. Gdy bowiem zajrzymy na dach, znajdziemy tam panel słoneczny oraz rozkładany balkon. Ten pierwszy służy za dodatkowe, niezależne źródło prądu. Balkon wykorzystuje się natomiast na zawodach, mając z niego świetny widok na tor. Dach jest na tyle mocny, że utrzyma ciężar 250 kilogramów, a wchodzi się na niego przy pomocy zawieszanej drabiny.

Jak to wszystko wygląda od strony danych technicznych? DMC całego zestawu wynosi 7 ton, długość zewnętrzna to 14 metrów, a ładowność sięga 3300 kilogramów. Porsche dawnych generacji są na tyle lekkie, że w wartości tej zmieszczą się dwa egzemplarze. Jak też wspomniałem na wstępie, opisywany zestaw można prowadzić z prawem jazdy kategorii B+E.

Na razie to by było na tyle. Marcin Stryczak, będący właścicielem firmy Car 911 oraz opisywanego zestawu, zapowiada już jednak kolejne nowości. W chwili obecnej pracuje on nad nową naczepą, która zostanie wyposażona w jeszcze więcej udogodnień. Niewykluczone więc, że kiedyś wrócimy do jego wyjątkowego Iveco. A jeśli szukacie akurat klasycznego Porsche lub po prostu lubicie popatrzeć na te piękne pojazdy, to zapraszam na stronę Car911.eu

Dodatkowe zdjęcia:

Filmowa prezentacja pojazdu: