Iveco Daily po modernizacji – lepszy fotel, wzmocniony napęd i fabryczna pneumatyka

Opis zmian w modelu S-Way: tutaj

Iveco zaprezentowało dzisiaj odświeżone wydania modeli Daily oraz S-Way. Trzeba przyznać, że to premiera dosyć zaskakująca, wszak dotychczasowe wersje tych modeli miały ledwie 2 oraz 3 lata. Na pierwszy rzut oka można by też powiedzieć, że samochody raczej się nie zmieniły. Gdy jednak przyjrzymy się układom napędowym oraz wyposażeniu, znajdziemy wiele nadspodziewanie istotnych nowości.

W tym tekście przyjrzę się zmianom w modelu Daily. Najmniejsze Iveco otrzymało między innymi szereg zmian w układzie napędowym. Dotyczą one głównie silnika o pojemności 2,3 litra, dostępnego wariantach mocy 116, 136 oraz 156 KM. Silnik ten ma teraz oferować o 15 proc. więcej momentu obrotowego, korzystać z podwójnego wtrysku AdBlue, a jednocześnie spalać o 6 proc. mniej paliwa. Ponadto silnik 2.3 będzie teraz otrzymywał to samo sprzęgło, co większa jednostka 3.0. W praktyce ma to oznaczać o 18 proc. większa wytrzymałość układu przeniesienia napędu.

Zmiany w zakresie sprzęgła były możliwe dzięki wprowadzeniu zupełnie nowej skrzyni manualnej. Oferuje ona sześć przełożeń i ma być znacznie bardziej precyzyjna. Jednocześnie w ofercie utrzymała się skrzynia zautomatyzowana, z aż ośmioma przełożeniami. W ofercie utrzymał się też większy silnik 3.0, oferujący moc 160, 176 lub 207 KM.

Nie zapomniano też o pewnych poprawkach we wnętrzu. Zmiany z 2019 roku wprowadziły już nową kierownicę ze znacznie szerszym zakresem regulacji, a teraz dołożono do tego nowy fotel. Jego siedzisko jest o aż 20 centymetrów dłuższe niż dotychczas, co bez wątpienia było długo wyczekiwaną zmianą. Obicie fotela jest też wyraźnie grubsze, a także wykonano je z pianki „memory foam”. Zawsze powróci ona do właściwego, fabrycznego kształtu, a jednocześnie łatwo dopasuje się do ciała kierowcy, zapewniając dobre podparcie.

Kolejne zmiany dotyczą zawieszenia. Na liście opcji znajdzie się teraz opcjonalne zawieszenie pneumatyczne, noszące nazwę Air-Pro i mające bardzo zaawansowany układ. Wyposaża się je między innymi w moduł stałej redukcji tłumienia, który co 10 milisekund reguluje ciśnienie powietrza. Dzięki temu wibracje można ograniczyć o 25 proc., a przechyły na zakrętach zmniejszono o nawet 30 procent.

Kierowca ma też do dyspozycji zaawansowany układ sterowania zawieszeniem. Air-Pro posiada funkcję Soft, która zapewni bardziej komfortowe resorowanie na nierównych drogach. Jest też funkcja Load, która usztywni zawieszenie na wypadek pracy z wyjątkowo ciężkim ładunkiem. Kolejna funkcja nazywa się Auto i dopasowuje sztywność zawieszenia w sposób automatyczny. Poza tym zawieszenie można regulować w zakresie góra-dół, korzystając z przełączników umieszczonych na lewej stronie deski rozdzielczej oraz przy bocznych drzwiach ładowni. A gdy już ustawimy taką wysokość, możemy ją zapamiętać na przyszłość.

A do tego mamy nowość z zakresu nowoczesnych technologii, mianowicie wyposażenie Daily w urządzenie typu Alexa, nazwane tutaj Iveco Pal. Jest to inteligentny, obsługiwany głosowo asystent, zbudowany przez firmę Amazon i pracujący w tysiącach domów. Poprzez głosowe komendy pozwala on sterować różnego rodzaju wyposażeniem i podawać informacje. Iveco zadbało też o dostosowanie Alexy do ciężarowego użytku. W efekcie mamy więc pokładowego asystenta, którego poprosimy o ustawienie trasy przejazdu, który opowie nam o obecnym stanie płynów w samochodzie, poprzez którego wybierzemy ulubioną muzykę, czy który pozwoli połączyć się z centrum serwisowym. Ciężarowa Alexa może też połączyć się z Alexą domową, jeszcze przed wyjściem w domu komunikując się z autem.

Niestety, jak na razie Alexa nie rozpoznaje języka polskiego. Jej obsługi trzeba się więc nauczyć po angielsku. Choć w grudniu ubiegłego roku pojawiły się nieoficjalne informacje o pracy nad polskojęzyczną wersją. Niewykluczone więc, że i nasz język dołączy do oferty.

Alexa w domowym działaniu: