Iveco Daily 70C17 jako ciężarówka do nauki jazdy, czyli bardzo nietypowe szkolenia na kategorię C1

iveco_daily_nauka_jazdy_kategoria_c1_2

Zupełnie przypadkowo trafiłem dzisiaj na fotografie Iveco Daily, które w polskich warunkach może wydawać się bardzo ciekawym zjawiskiem. Jest to bowiem 7-tonowe Daily 70C17, które służy w holenderskiej szkole Kreeft Rijopleidingen jako pojazd do nauki jazdy. Na samochodzie odbywają się lekcje jazdy na kategorię C1, z którą możemy kierować ciężarówkami o DMC do 7,5 tony. Aby umożliwić jadę pojazdem większej liczbie kursantów, samochód jest oczywiście wyposażony w załogową kabinę.

Tak patrzę widoczne powyżej zdjęcie i myślę sobie o szoku kulturowym, którego doznałem po zobaczeniu tak ciężkiego Daily na nauce jazdy. Po pierwsze, sam fakt zarejestrowania wersji 70C17 jako pojazdu o 7-tonowym DMC może każdego Polaka dziwić, bo u nas takie rzeczy zdarzają się bardzo rzadko. Po drugie, trzeba przyznać, że takie Daily, którego kabina wywodzi się jednak raczej z segmentu aut dostawczych, a ponadto znajduje się za przednią osią, to bardzo nietypowy wybór jak auto szkoleniowe na kategorię C1. Spodziewałbym się tutaj bowiem raczej auta z kabiną umieszczoną nad silnikiem, które chyba lepiej nauczyłoby techniki jazdy popularniejszymi w tej klasie MAN-ami TGL, Mercedesami Atego i innymi autami pojazdami tej wielkości.

A może i polskie szkoły powinny sprawić sobie po takim 7-tonowym Daily? Byłoby na czym uczyć kursantów na kategorię B, którzy później bez stresu mogliby przesiąść się do przeładowanych busów.

iveco_daily_nauka_jazdy_kategoria_c1_1

Zdjęcia: cornelis-bedrijfsautos.nl