Iveco Daily 35S17 jest lżejsze niż Fiat Ducato 180?! Oto niespodzianka z rynku międzynarodówek…

iveco_daily_35S17_miedzynarodowka_waga_masa_wlasna

Który samochód będzie lżejszy w połączeniu z zabudową na osiem europalet i dachową kabiną sypialną – Fiat Ducato 180 Multijet czy Iveco Daily 35S17? Odpowiedź wydaje się być tutaj wprost oczywista, wszak Daily słynie z klasycznej ramy, ponadprzeciętnej wytrzymałości, a i jego kabina wydaje się być wyraźnie większa, trudno więc, żeby zdołało ono przewyższyć pod względem ładowności kompaktowe Ducato. Jak wielkie było więc moje zdziwienie, kiedy wczoraj Marcin Szymański z zaprzyjaźnionej firmy eDostawcze.pl uświadomił mi, że porównując samochody w podobnych wersjach to właśnie Iveco jest lżejsze.

Przy porównywaniu mas pod uwagę wzięto auta wyposażone w ośmiopaletowe zabudowy z dwiema firanami i korkową podłogą, identyczne kabiny sypialne marki Lamico, 3-litrowe turbodiesle, puste opcjonalne zbiorniki paliwa o większej pojemności, tempomaty, systemy EPS oraz amortyzowane fotele. W takiej kompletacji widoczne na powyższym zdjęciu Iveco Daily okazało się ważyć 2370 kilogramów, na co widziałem stosowny wydruk z wagi. Jeśli zaś chodzi o Fiata Ducato, to takie samo wyposażenie i osprzęt oznacza u niego 2425 kilogramów. Mamy tutaj więc 55 kilogramów różnicy na korzyść większego i bardziej solidnego Iveco, co śmiało można nazwać ogromną ciekawostką, a wręcz małą sensacją.

Wszystko to wspaniały przykład, że zakup samochodu użytkowego trzeba naprawdę dobrze przemyśleć, uprzednio sprawdzając wszelkie dostępne możliwości. Może się bowiem okazać, że wybór pozornie mniej opłacalny lub mniej praktyczny, w rzeczywistości zaoferuje nam więcej niż najpopularniejsza konkurencja.


Poniżej poglądowe zdjęcie Fiata Ducato na osiem europalet. Jest to akurat egzemplarz z kabiną sypialną marki Spojkar, która jest o około 10 kilogramów cięższa od konstrukcji Lamico.

fiat_ducato_180_miedzynarodowka_waga_masa_wlasna

Zapraszam na testy:

Iveco Daily 35S21V – gdybyś akurat potrzebował woła roboczego z „turbo dopalaczem”

Fiat Ducato L3H2 Multijet II 150 – lider rynku, który okazuje się wcale nie być takim liderem