ITD przypomina o wakacyjnych zakazach – sobotnie kary dla firm oraz kierowców

Inspekcja Transportu Drogowego przypomniała o wakacyjnych zakazach ruchu, obowiązujących w Polsce od ubiegłego tygodnia. Dokonano tego na przykładzie dwóch litewskich zestawów, które przypłaciły sobotni przejazd czterocyfrowymi karami.

Wakacyjne zakazy obowiązują w piątki (od 18.00 do 22.00), soboty (od 8.00 do 14.00) oraz niedziele (od 8.00 do 22.00), dotycząc samochodów ciężarowych o DMC powyżej 12 ton. Jest też oczywiście cała lista wyjątków, dopuszczająca między innymi ruch polskich ciężarówek wracających do kraju w ramach transportu międzynarodowego. Nie ma za to żadnego wyjątku dla wracających do siebie ciężarówek zagranicznych i stąd też kara nałożona na dwa litewskie zestawy.

Autotransporter z samochodami używanymi, a także kurtynowy zestaw z ładunkiem butów, wracały w ubiegłym tygodniu z Holandii na Litwę. Zatrzymano je w sobotę rano, na autostradzie A2 pod Koninem, a inspektorzy wszczęli postępowania w sprawie złamania wakacyjnych zakazów ruchu. Każdy z kierowców otrzymał za to mandat w wysokości 500 złotych, a firmy transportowe musiały wpłacić po 3 tys. złotych kaucji na poczet przyszłej kary. Zakazano też jazdy do godziny 14.00, czyli do zakończenia zakazu.

Omawiane, polskie ograniczenia utrzymają się aż do 1 września włącznie (będzie to niedziela). Pełną listę przewidzianych od nich wyjątków, wraz z konkretnymi rodzajami ładunków, znajdziecie w rządowym rozporządzeniu.

Od razu też przypomnę, że trwa oczekiwanie na początek wakacyjnych zakazów ruchu w Niemczech. Te będą obowiązywały w soboty, na wybranych odcinkach dróg, ale start ograniczeń przewidziano dopiero na 6 lipca. Niemcy mają też w zwyczaju zmieniać zasady w ostatniej chwili, dopisując lub usuwając z zakazowej listy wybrane odcinki dróg (w ubiegłym roku zrobiono to 4 lipca). Dlatego na razie wstrzymuje się z opublikowaniem dokładniejszych informacji na ten temat, a także mapy wskazującej układ zakazów.