rekrutuj 40ton665
Opublikowane 4 Styczeń, 2018

ITD przejmie system viaTOLL i szeroko wykorzysta go do wyłapywania nieuczciwych przewoźników

witd_bydgoszcz_gabaryt_90_ton_02

Przejęcie systemu viaTOLL przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego jest już bardziej niż pewne. GITD wydało w związku z tym oficjalną informację prasową, szerzej zapowiadającą przygotowywane zmiany. Najważniejsze fragmenty tego tekstu zamieszczam poniżej, a ten najciekawszy jeszcze dodatkowo pokreśliłem:

„Wczoraj została opublikowana ustawa, która uprawnia Inspekcję Transportu Drogowego do przejęcia Krajowego Systemu Poboru Opłat (KSPO). Wielokrotnie mówiliśmy o konieczności lepszego wykorzystania potencjału elektronicznego poboru opłat, usprawnienia procedur, uszczelnienia systemu VAT czy likwidacji zjawiska „karuzeli VAT-owskiej” – tymi słowami Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk rozpoczął briefing poświęcony nowym zadaniom ITD w zakresie elektronicznego poboru opłat.

[…]

Podstawowym celem zmiany przepisów jest m.in. zapewnienie ciągłości działania KSPO, docelowa optymalizacja kosztów jego funkcjonowania, a także wzmocnienie nadzoru i kontroli ministra infrastruktury nad organem realizującym pobór opłat na drogach zarządzanych przez państwo. Dodatkowo pozwoli to na maksymalne uniezależnienie procesu poboru opłat drogowych od podmiotów trzecich. 

[…]

Nowe przepisy zapewnią również możliwości rozwoju KSPO i jego integracji z innymi systemami teleinformatycznymi. Chodzi o zapewnienie efektywniejszego wykonywania zadań administracji publicznej, m.in. dotyczącego  monitorowania przewozu drogowego towarów, stwierdzania i sankcjonowania naruszeń dotyczących przejazdów pojazdami nienormatywnymi czy kontroli zezwoleń wydawanych dla przewoźników zagranicznych.

„Nadal będziemy współpracować z Inspekcją Transportu Drogowego, tylko w innej formie. To ITD będzie poborcą opłaty elektronicznej. Aktualnie skupiamy się, aby przejęcie przebiegło sprawnie i aby 3.11.2018 r. system ruszył prawidłowo” – dodał p.o. Dyrektor GDDKiA.

Znowelizowana ustawa wejdzie w życie 3 listopada 2018 r.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 19 komentarzy

 1. tomek napisał(a):

  Dobrze, że przejęli. ITD to państwowa służba, kasa zostanie w państwie, a nie u jakiegoś prywaciarza z siedzibą Bóg wie gdzie

  • Karol napisał(a):

   Faktycznie, już tylko Bóg wie gdzie on jest XD

  • Obsrwator napisał(a):

   Do tej pory wpływy z opłat drogowych (VIA TOLL) jakie zasilały budżet, to kwota niespełna 2mld zł rocznie. Aby ITD mogło skutecznie obsługiwać system potrzebne będzie około 530 stanowisk pracy. Szacuje się, że na wynagrodzenia przeznaczy się ok 100mln zł rocznie. Być może obecny operator kosztuje więcej, ale system działa sprawnie. Niecały rok na przejęcie systemu to bardzo mało czasu. W jednym z przeczytanych przeze mnie komentarzy, ktoś napisał: “jest niewykluczone, że na wypadek przejęcia systemu przez nieuczciwego kontrahenta, programiści umieścili w nim kilka tzw. min”. Pewnie polscy programiści na usługach ITD poradzą sobie z tym problemem, gdyby tak było. Pytanie – ile czasu im to zajmie? Nie wykluczone więc, że czeka nas chaos. Co za tym idzie, czy czasami za możliwość permanentnej inwigilacji firm transportowych, rząd polski nie strzeli sobie w kolano? Z drugiej strony już teraz, obecna ekipa rządząca zaciera ręce, oczekując wzrostu wpływów z kar nakładanych na przewoźników. Przypomina mi to sytuację z przed lat. Wtedy też liczono na krociowe zyski z sieci fotoradarów. W ostateczności były one dużo, dużo mniejsze od spodziewanych.
   Dlatego nie jestem pewien czy to dobrze, że ITD przejmuje system.

  • maniekkw napisał(a):

   Jak to propaganda rządowa potrafi wyprać mózg.

   • Magnum R-m napisał(a):

    Jasne,szczególnie ten poprzedni,zwolennik wszelakiej prywatyzacji.
    Ile kosztuje przejazd A2 Stryków-Konin,a ile odcinek”Kulczyka”… (?)

    • Obsrwator napisał(a):

     Jako “zwolennik wszelakiej prywatyzacji” uprzejmie informuje, że opłaty na odcinku Stryków – Konin obsługuje firma Kapsch. Pomimo tego, jak słusznie zauważyłeś w swoim błyskotliwym wywodzie, jest tam dużo taniej niż na odcinkach administrowanych przez Autostrada Wielkopolska S.A . Wniosek – GDDKiA pobierając opłaty nie musi koniecznie korzystać z GITD do realizacji poboru opłat aby było tanio. No chyba, że mają w tym ukryty cel.

 2. Stary PKS iarz napisał(a):

  Stawiam grubą kasę że nie ogarną tego przynajmniej w pierwszych miesiącach.

 3. Gajadur napisał(a):

  Ciekawe kto im będzie pracował na 3 zmiany za 2600 zł będąc urzędnikiem bez żadnych profitów, kasjer w biedronce ma obecnie większe wynagrodzenie. Powodzenia 3 listopada 50 % inspektorów odejdzie z pracy i nie mówię tu o Viatolkach bo oni obsługują 3 naruszenia powstałe na viatolu i nie znają się na czasie pracy. Prawdziwa siła tej instytucji tkwi w inspektorach z wojewódzkich inspektoratów to oni ciągną ten wózek co zresztą łatwo jest zauważyć na stronie GITD. Brawo panie ministrze !!!!! W całej historii ITD nikt jeszcze tak nie wydymał inspektorów , aż normalnie du…a boli….żenada

 4. Mjk napisał(a):

  Jestem Bogiem:
  Kapsch Telematic Services Sp. z o. o.
  Poleczki 35, 02-822 Warszawa

 5. jaceknie napisał(a):

  Oczywiście ze wykorzystają zdjęcia które robią co niektóre bramownice by nakładać mandaty za rozmowę przez komórkę i nie zapięte pasy, uprzedzam ze ktoś powie że osobówek nie fotografuje, pamiętam ze kiedyś szef ITD mówił ze system takowe kasuje tylko ze nie długo po tym jakiś policjant przy okazji złapania jakiegoś bandziora powiedział ze wykorzystali zdjęcia z takowych, wiec albo jeden albo drugi minoł sie z prawdą.

 6. Cezary napisał(a):

  Instruktor przestań pier….ć. Pewnie ze 3 razy oblałeś egzamin końcowy po drugim stopniu. A teraz wychwalasz się jak to wszyscy równo ciągną ten wózek. Twój przypadek dowodzi, że dzieli nas przepaść merytoryczna

 7. Patryk napisał(a):

  A ja troche z innej beczki, bo czytam te komentarze i nie dziwie sie, że o “wielki” Jaruś tak łatwo dzieli ludzi, sami się dzielimy między sobą, wystarczy tylko byle jaki temat rzucić i Polacy skaczą sobie do gardeł…to samo jest na cb wszyscy w branży na jednym wózku jedziemy, ale kłutnie nawet o to kto ile zarabia są,jeden drugiemu wilkiem na drodze i nie rzadko na parkingu, ja tam do ITD czy to od viatola, czy innego nic nie mam, na drodze mi nie przeszkadzają, a jeżeli za coś mam zapłacić, to za wykroczenie którego jestem świadomy…może dobrze, może źle, że przejmują opłaty, czas pokaże a Wy już skaczecie sobie do gardeł i nakręcacie się wzajemnie… LUDZIE WSZYSCY JESTEŚMY POLAKAMI, jak mają nas inni szanować skoro sami się nie szanujemy??????!!!!!! Pozdrawiam i szerokości

 8. Camerlengo napisał(a):

  Patryk, pięknie powiedziane:)

 9. Old Truck napisał(a):

  Cezary sam pi%\#%isz. Większość inspektorów pracujących przy poborze opłat ma ukończony taki sam kurs jak Ci z WITD. A może nie poznajesz już kolegów którzy przenieśli się do GITD?

 10. TRUCKER napisał(a):

  Niech się GITD odpier….li od WITD — Raz na zawsze!!!

Odpowiedz