ITD czekało na ciężarówki ruszające z terminalu kontenerowego w Gdańsku – najcięższa ważyła 61 ton

Często słyszy się opinie, że ITD już dawno powinno rozstawić się pod portami kontenerowymi, na bieżąco ważąc ruszające stamtąd zestawy. Tak też WITD Gdańsk postąpiło więc w minionym tygodniu, zaczajając się na kierowców tak zwanych „stonóg”.

Patrolując teren w okolicach portu w Gdańsku, funkcjonariusze byli świadkami łączenia podwójnej naczepy w całość. Powstały w ten sposób zestaw ważył około 60 ton i przekraczał dopuszczalne naciski na osie. Gdy więc chwilę później ITD dokonało zatrzymania, następnym przystankiem na trasie okazał się parking administracyjny.

Oto komunikat WITD Gdańsk:

Po raz kolejny okazało się, że ciemność nie ukryje naruszeń transportowych a tym bardziej nie powoduje uniknięcia odpowiedzialności. Już od jakiegoś czasu inspektorzy pracują w nocy a wyniki kontroli potwierdzają zasadność kontroli w tej nietypowej porze. Tym razem na celowniku inspekcyjnych kontroli znalazły się zestawy kontenerowe wyjeżdżające z terminala kontenerowego.

Około godziny 21 inspektorzy zauważyli jak na jednej z dróg w pobliżu terminala kontenerowego w Gdańsku kierowcy łączą w jeden zestaw dwie przyczepy z kontenerami. Kiedy zestawy ruszyły w kierunku drogi ekspresowej inspektorzy zatrzymali pojazdy i skierowali na miejsce do ważenia. Tam podejrzenia potwierdziły się. Okazało się, że łączna waga jednego zestawu wynosiła blisko 61 ton a drugiego zestawu 51,8 ton.

Z uwagi na przekroczenie nacisku na oś oraz dopuszczalnej masy całkowitej pojazd skierowano na parking administracyjny. Wydanie pojazdu nastąpiło dopiero po przeładowaniu kontenera na inny zestaw tak aby całość pojazdu była normatywna. Kontrola zakończyła się również wszczęciem postępowania administracyjnego zagrożonego karą maksymalną 10 i 15 tys. zł.