Islamiści zamontowali na pickupie działo z wozu pancernego – oto połączenie Chevroleta oraz BMP-1

isis_chevrolet_silverado_dzialo_2

Samochody typu pickup do ulubiony środek transportu bliskowschodnich islamistów. Pojazd zaprezentowany przez Państwo Islamskie w ostatnim czasie zadziwił jednak nawet speców od militariów. Jest to bowiem pickup, na którym zamontowano kompletną wieżyczkę z radzieckiego wozu pancernego BMP-1 (w Polsce znanego jako BWP-1).

Wóz typu BMP-1 wyposażony jest w działo kalibru 73 mm, stworzone przede wszystkim z myślą o zwalczaniu innych pojazdów pancernych. Coś takiego musi swoje ważyć, dlatego też wykorzystanie typowego pickupa islamistów – Toyoty Hilux lub Land Cruiser – raczej nie wchodziło w grę. Zamiast tego ISIS sięgnęło po pojazd znacznie większy i cięższy, mianowicie Chevroleta Silverado w wersji 2500.

Ta biała półciężarówka najprawdopodobniej należała kiedyś do wojsk amerykańskich. Następnie została przekazana władzom Iraku, natomiast te straciły ją na rzecz bojowników ISIS. Trzeba zresztą zaznaczyć, że Państwo Islamskie wykorzystuje sporo amerykańskich pojazdów, odbiwszy z rąk irackich na przykład całą flotę HMMWV (popularnie zwanych Hummerami). Wróćmy jednak do Chevroleta – wnioskując po niższej masce silnika oraz 8-śrubowych kołach jest to samochód z podstawowym dla wersji 2500, 6-litrowym silnikiem benzynowym o moc 300 KM. Fabryczne DMC określono na 3,9 tony, a napęd przenosiła wzmocniona 4-biegowa przekładnia, przeznaczona dla pojazdów o masie całkowitej do ponad 8 ton. Najprawdopodobniej jest to też pojazd z wyłącznie tylnym napędem, jako że właśnie takie wersje Amerykanie zamawiali do celów typowo transportowych.

A oto zabudowa tego wynalazku:

isis_chevrolet_silverado_dzialo_1 isis_chevrolet_silverado_dzialo_3