Iran pochwalił się nowymi półciężarówkami dla wojska – wyglądają jak Hummery i bazują na Jeepie

Źródło zdjęc: theiranproject.com

Napięte stosunki między Iranem a Stanami Zjednoczonymi są obecnie na ustach całego świata. Tymczasem irańska armia pochwaliła się nowymi samochodami, których wygląd oraz historia może być dla Amerykanów dodatkowym, symbolicznym powodem do irytacji.

Na irańskiej prezentacji pojawiły się między innymi uniwersalne pickupy Aras-2, wyposażone w pojedyncze kabiny oraz odkryte skrzynie ładunkowe. Sami Irańczycy zachwalają, że to produkty krajowego przemysłu motoryzacyjnego. W rzeczywistości bazują one jednak na aucie chińskim, a cała historia pełna jest Ameryki.

BAW Warrior, Jeep Cherokee oraz Hummer H3:

Podstawą całej konstrukcji jest tutaj Jeep Cherokee z lat 1984-2001. Chiński BAW posiada prawa do jego produkcji i na tej bazie stworzył swój wojskowy model Warrior. To właśnie Warrior posłużył zaś za bazę dla irańskiego Arasa-2, choć Irańczycy postanowili zrezygnować z zaprojektowanego przez Chińczyków przodu. Zamiast tego wstawili kopię przedniego pasa z Hummera H3.

Co natomiast znajdziemy pod tym znajomo wyglądającym nadwoziem? Najprawdopodobniej znajduje się tam 3-litrowy turbodiesel marki Nissan, gdyż właśnie taka jednostka montowana jest w Chinach do BAW-ów. Ewentualnie może to też być 2,7-litrowy silnik na benzynę, również pochodzący od Nissana.