Powyżej: Actrosy w Iraku, rok 2021
Po około czterech dekadach przerwy, powrócił temat transportu drogowego między Europą a Półwyspem Arabskim. Od 2023 roku mogliśmy już o tym przeczytać na przykładzie polskich przewoźników, jeżdżących do Dubaju, Kuwejtu lub Arabii Saudyjskiej, z tranzytem przez Turcję i Iran, a następnie z połączeniem promowym przez Zatokę Perską. Od 1 kwietnia dostępna będzie jednak szybsza oraz krótsza trasa, umożliwiona przez rozszerzenie stosowania karnetu TIR.
Właśnie 1 kwietnia 2025 roku do konwencji TIR dołączy Irak. Oznacza to, że ciężarówki korzystające z karnetu przejadą po irackich drogach na uproszczonych zasadach, a jednocześnie ze zwiększoną ochroną formalną. Jak wykazały pierwsze testy, prowadzone w ramach dwuletnich przygotowań, w stosunku do przejazdów bez karnetu ma to przyspieszyć pokonywanie irackich granic o średnio 80 procent.
Domyślam się, że wizja przejazdu przez Irak – kraj kojarzący się głównie z wojnami, w tym z dopiero co zakończonym konfliktem z tak zwanym Państwem Islamskim – dla wielu osób może brzmieć abstrakcyjnie. Na Bliskim Wschodzie podchodzi się jednak do tego tematu z bardzo dużym entuzjazmem, właśnie w związku z planami tranzytu do krajów Półwyspu Arabskiego. Tutaj po raz kolejny przytacza się wyniki testów, według których przejazd z Turcji do Arabii Saudyjskiej, z tranzytem przez Irak, potrwa mniej niż tydzień. Dla porównania, konieczność ominięcia Syrii oraz Iraku wydłużała ten czas do co najmniej dwóch tygodni.
Dla zobrazowania, Irak na mapie:
Same władze Iraku wiążą z tym tematem duże nadzieje. Kraj ten prowadzi bowiem projekt o nazwie Iraq’s Development Road Project, w ramach którego rozwija się trasę łączącą granicę z Turcją na północy oraz granicę z Kuwejtem na południu. Co więcej, w oficjalnym komunikacie na ten temat padło stwierdzenie, że Irakijczycy liczą nie tylko na połączenie Półwyspu Arabskiego z Turcją, ale też na rozwój tranzytu prowadzącego aż do krajów europejskich.
Czego można spodziewać się w Iraku? O tym mogliście przeczytać w 2021 roku, w relacji polskiego kierowcy, Sławomira Wróbla. Oto linki: opis irackich warunków drogowych oraz opis irackich samochodów ciężarowych.
Jak wyglądały dotychczasowe trasy z Polski na Półwysep Arabski, wspomnianą trasą przez Iran i Zatokę Perską? Tutaj podaję linki do relacji z 2023 i 2024 roku: trasa do Kuwejtu, trasa do Arabii Saudyjskiej oraz trasa do Dubaju.
Na początku 2024 roku pisałem też o jordańskich ciężarówkach, które regularnie wykonują trasy na Węgry, jeżdżąc właśnie przez Irak, by ominąć znacznie bardziej niebezpieczną Syrię. Artykuł i zdjęcia czekają pod tym linkiem.