Inspekcyjny dron do latania wewnątrz naczep – kontrola ładunku bez otwierania boków

Niderlandzka inspekcja transportowa ILT znalazła nowy sposób na kontrolowanie zawartości naczep. Do wnętrza wpuszcza się niewielkie drony, zdolne przelecieć między ładunkiem a dachem pojazdu. Dzięki temu można sprawdzić co znajduje się na całej długości naczepy, bez konieczności otwierania boków.

W ubiegłym tygodniu przeprowadzono pierwsze tego typu kontrole, skupiając się przy tym na transporcie odpadów. Łącznie sprawdzono 25 naczep, stojących na terminalu promowym i powracających z Wielkiej Brytanii. Z tego jeden pojazd przewoził podejrzany ładunek i został zatrzymany do bardziej drobiazgowej kontroli.

To już drugi pomysł ILT na wykorzystanie dronów przy transporcie odpadów. Wcześniej te podobne urządzenia uczestniczyły w kontrolach naczep o ruchomej podłodze. Dzięki nim inspektorzy nie musieli wchodzić na zabudowy, co – jak sami tłumaczyli – jest rozwiązaniem na wypadek trudnych warunków pogodowych.

Komunikat o latających kontrolach „ruchomych podłóg”: Inspekcja dronem sprawdzała ładunki odpadów – kontrola naczep w czasie sztormu