rekrutuj 40ton665
Opublikowane 6 Listopad, 2017

Inspekcja Transportu Drogowego ma być nowym operatorem polskich opłat drogowych viaTOLL

bramki_polska_gddkia_viatoll

Nadal nie wybrano firmy, która będzie obsługiwała polskie opłaty drogowe od 2018 roku. Co więcej, istnieje prawdopodobieństwo, że firma ta w ogóle nie zostanie wybrana. Jak bowiem stwierdził Minister Fnfrastruktury i Budownictwa, pojawił się plany, aby operatorem tym uczynić Inspekcję Transportu Drogowego.

System zarządzany przez ITD miałby działać na zasadzie satelitarnej. Urządzenia viaBOX nie musiałyby się już łączyć z bramkami, a zamiast tego pozycja ciężarówki byłaby określana przez satelitę. Jednocześnie ułatwiłoby to kontrolę nad transportem drogowym, w tym zwłaszcza transportami ładunków objętych akcyzą. Zamiast bowiem tworzyć osobny system satelitarny, cysterny śledziłoby się poprzez system opłat drogowych.  Taki układ można też łatwo dostosować do samochodów osobowych, ułatwiając im przejazd płatnymi autostradami.

Co jeszcze przemawia za systemem satelitarnym, to plany Unii Europejskiej. Ta przygotowuje ogólnoeuropejski system opłat, który pozwoliłby rozliczać drogi jednym urządzeniem, niezależnie od kraju. Wszystko zaś wskazuje na to, że będzie to właśnie system satelitarny.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 11 komentarzy

 1. tomasz napisał(a):

  budowali bramki za mln zlotych ,a po kilku latach “teraz to bedzie system satelitarny” fajnie

 2. edi napisał(a):

  Już widzę te zanikające sygnały GPS i rzepik za kabinką

 3. Hmm napisał(a):

  Pełna Inwigilacja Samochodowa

 4. Lach napisał(a):

  https://www.fass-ohne-boden.at/lobbying-by-kapsch-trafficcom/ Ciekawy artykuł warty przeczytania i przemyśleń.

 5. Dawid napisał(a):

  A co takiego masz? lub co takiego robisz? że tak się obawiasz “inwigilacji samochodowej”
  A no i jeszcze pamiętajmy za których rządów te miliony poszły na bramki.

  • Tomasz napisał(a):

   Dawid tylko ,ze warunki i wybranie systemu bramkowego zostały opracowane za rzadow PiS 2005-2007. wiec nie wiem do czego pijesz w 2008 był przetarg na obsluge który wygrala firma Kapsch. a od 2011 system funkcjonuje

 6. Piotrek napisał(a):

  Moim zdaniem to jest baardzo dobre rozwiazanie monotorowanoe pozycji auta jak najbardziej. A nie ciagle gadanoe szefostwa ej sluchaj stasiu bo tu by trza bylo bez viatola poleciec ze 2 godzinki bo noe zdarzysz na zaladunek. Noech mi tylko ktos napisze ze system jest zly bo prywatnosc czy cos w ten desen. Nikt do kabiny ci viatolem noe zajrzy a przynajmnoej bedzoesz mial pewnosc ze jak ci w leb daja na francji czy u niemca i auto zaqina to beda wiedzoeli gdzie jest i wgl co i jak

 7. dono napisał(a):

  Ma to swoje konsekwencje. Jazde na magnesie/wylaczniku nawet po placu da sie udowodnic. Czy kamery z nad drog wtedy znikna? Watpie.

Odpowiedz