Mniej imigrantów w ciężarówkach jadących przez Hoek van Holland. Część z nich to Polacy i Litwini?!

hoek_van_holland_port

Oprócz likwidacji obozu imigrantów w Calais, dobre wiadomości docierają do nas także z Holandii. Liczba osób, które włamują się tam do ciężarówek, aby dotrzeć do Wielkiej Brytanii, wyraźnie bowiem maleje.

W pierwszym kwartale 2016 roku odnotowano 360 takich przypadków, czy to po stronie holenderskiej, czy już w Wielkiej Brytai.nii. W drugim kwartale liczba ta spadła do 270 przypadków, natomiast w kwartale trzecim zmniejszyła się już do 210. Ponad połowa nielegalnych imigrantów została zatrzymana jeszcze w Hoek van Holland, zaś pozytywny charakter statystyk przypisuje się przede wszystkim lepszej ochrony portów ze strony żandarmerii oraz wojsk lądowych.

Większość osób, które próbują dostać się do Wielkiej Brytanii przez Holandię, to Albańczycy (51 proc.). Za nimi są Afgańczycy (17 proc.), osoby narodowości nieznanej (13 proc.), Irakijczycy (9 proc.) oraz Wietnamczycy (6 proc.). Takie dane podała przynajmniej holenderska strona rządowa. Choć jeśli przejrzycie holenderskie media, znajdziecie także inny zestaw statystyk, które najprawdopodobniej został rozesłany po redakcjach w wyniku błędu. O ile same liczby ilościowe się w nim zgadzają, to podział według narodowości wygląda tutaj następująco: Albańczycy (43 proc.), Polacy (8 proc.), osoby narodowości nieznanej (12 proc.) Afgańczycy (4 proc.) oraz Litwini (4 proc.).

Poniżej zrzut ekranu ze strony dziennika lokalnego “Schiedams Nieuws”:

polacy_imigranci_zrzut_ekranuI to samo na stronie internetowej branżowego miesięcznika “TTM”:

polacy_imigranci_zrzut_ekranu_ttm