Imigranci w brytyjskich portach – w 2014 roku znaleziono ich niemal dwa razy więcej niż w roku 2013

port calais

Brytyjski rząd podsumował rok 2014 pod względem imigrantów zatrzymanych w samochodach ciężarowych. Powstałe w ten sposób statystyki bezsprzecznie nie należą do optymistycznych, bo ilość „pasażerów na gapę” znalezionych w ciężarówkach w ciągu minionych 12 miesięcy była o niemal dwa razy wyższa niż w roku 2013.

W 2014 roku w brytyjskich portach wytropiono w ciężarówkach 1463 osoby. W 2013 roku były to 782 imigrantów, zaś w roku 2012 jeszcze mniej, mianowicie 654 osoby. Co więcej, ten ogromny wzrost odnotowano pomimo szczególnie wzmożonych kontroli w portach już we Francji, gdzie również można spotkać brytyjską służbę celną. Trudno się jednak temu dziwić, skoro od pewnego czasu okolice Calais przeżywają prawdziwe oblężenie nielegalnych imigrantów i w chwili obecnej w zorganizowanych tam obozach na transport czeka podobno około 2,5 tys. osób. W których portach imigrantów znaleziono zaś w 2014 roku najwięcej? Informacji na ten temat Brytyjczycy nie udostępniają, gdyż mogłyby to być dane wykorzystane potem przez osoby zajmujące się przemytem osób. Nie zmienia to jednak faktu, że najwięcej imigrantów zatrzymano zapewne na linii Calais – Dover, gdzie ruch transgraniczny jest szczególnie duży.

Powyższe statystyki oczywiście oznaczają szczególnie duże problemy firm transportowych i kierowców. Kierowca, który nawet nieświadomie wwiezie imigrantów do Wielkiej Brytanii może spodziewać się kary do 2 tys. funtów za każdego z nich. Co więcej, Brytyjczykom chodzi już po głowie pomysł podwyższenia tych kar, co miałoby skłonić kierowców do lepszego pilnowania ciężarówek. Tymczasem firmy transportowe liczą ogromne straty związane z opóźnieniami, czy też stratami ładunków, szczególnie tych z branży spożywczej. Dla przykładu, holenderski Reining miał w 2014 roku do czynienia z 15 imigrantami i kosztowali oni firmę łącznie 150 tys. euro.

Starsze teksty mojego autorstwa na temat nielegalnych imigrantów można znaleźć TUTAJ.