Imigranci w ciężarówce na ukraińsko-polskiej granicy – kierowcy grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia

Dwóch nielegalnych imigrantów miało przejechać przez Polskę w naczepie ciężarówki. Syryjczycy w wieku 23 oraz 30 lat docelowo zamierzali dotrzeć do Niemiec. Ukryci byli w ciężarówce prowadzonej przez 48-letniego obywatela Turcji.

Wszystko wyszło na jaw w czasie kontroli na przejściu granicznym w Hrebennem. Pojazd dotarł tam przez Ukrainę, a imigrantów znaleźli funkcjonariusze polskiej straży granicznej oraz służby celnej. Teraz całej trójce grozi kara więzienia.

Komunikat Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej:

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami Oddziału Celnego w Hrebennem, zatrzymali dwóch nielegalnych imigrantów – obywateli Syrii oraz obywatela Turcji, który próbował ich nielegalnie przewieźć przez granicę.

Imigranci (w wieku 30 i 23 lat) zostali zatrzymani 13 sierpnia br. na terenie drogowego przejścia granicznego w Hrebennem.  Mężczyźni próbowali wjechać do Polski ukrywając się w naczepie samochodu ciężarowego, którym kierował 48 – letni Turek. Syryjczycy nie mieli żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego wjazdu lub do pobytu na terytorium Polski.

Nielegalni imigranci docelowo planowali dostać się do Niemiec, Polska była dla nich jedynie krajem tranzytowym.

Zatrzymanym obywatelom Syrii, przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa – nielegalnego przekroczenia granicy państwowej przy użyciu podstępu. Czyn ten usankcjonowany jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu, obaj mężczyźni zostali umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.  Natomiast kierowca ciężarówki usłyszał zarzut za przestępstwo – pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej, grozi za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.