Ile zarabia się w ITD? Padły średnie kwoty od 8 do 25 tys. złotych brutto

O tym, ile mogą zarobić początkujący inspektorzy transportu drogowego, pisałem już wielokrotnie. Wojewódzkie inspektoraty regularnie publikują bowiem ogłoszenia o prace, w których podają konkretne kwoty. Dla przykładu, w ogłoszeniach z wiosny 2024 roku, omawianych w tym artykule, oferowano około 5 tys. złotych brutto dla aplikantów, a następnie około 6-7 tys. złotych brutto dla młodszych kontrolerów.

Ile natomiast można zarobić na wyższych oraz najwyższych stanowiskach? W tej sprawie pojawiła się ostatnio poselska interpelacja, a Ministerstwo Infrastruktury musiało udzielić odpowiedzi, w związku z czym i tutaj pojawiły się konkretne kwoty. Co jednak ważne, tym razem nie dotyczy to wojewódzkich inspektoratów (WITD), prowadzących znakomitą większość kontroli, lecz głównego inspektoratu (GITD), odpowiedzialnego za nadzór nad cała służbą, kontrole systemu e-TOLL oraz zarządzanie fotoradarami.

Jak wynika z odpowiedzi na interpelację, inspektorzy GITD zarabiają od 6 do 12,1 tys. złotych brutto. Konkretna kwota zależy między innymi od doświadczenia, a wychodząca z tego wszystkiego średnia to 8,6 tys. złotych brutto. Do tego dochodzą też nagrody, które tylko w tym roku, dla łącznie 279 inspektorów, wyniosły łącznie 689,4 tys. złotych.

Na znacznie wyższe kwoty mogą liczyć dyrektorzy poszczególnych biur GITD. Mowa tutaj o łącznie dziewięciu komórkach, odpowiedzialnych za poszczególne zagadnienia, takie jak na przykład opłaty drogowe, zezwolenia na transport, zarządzanie finansowe, czy operowanie fotoradarami. Szefowie każdego z tych działów mają otrzymać średnio 20,2 tys. złotych brutto miesięcznie, a ponadto w roku bieżącym wypłacono im łącznie 83,5 tys. złotych w nagrodach.

Podobną kwotę otrzymuje zastępca głównego inspektora. Według interpelacji, jego średnie wynagrodzenie to około 20 tys. złotych brutto, ale do tego doszła naprawdę spora suma nagród, tylko w tym roku, dla tego jednego stanowiska, wynosząca 23 tys. złotych.

Główny inspektor ma obecnie liczyć na miesięczne wynagrodzenie w wysokości 24,3 tys. złotych. Jak na razie, w roku bieżącym, nie wypłacono mu żadnej finansowej nagrody, jako jedynemu z całego zestawienia.

Na koniec dochodzimy do dyrektora generalnego GITD, a właściwie dyrektorki (wszak ta pozycja pełniona jest obecnie przez kobietę). Tutaj miesięczne wynagrodzenie ma wynosić aż 24,7 tys. złotych brutto, a do tego doszły tegoroczne nagrody w wysokości 8 tys. złotych.