Idzie wielka obniżka cen LNG – jazda gazowcem znowu będzie tańszą alternatywą?

Niemieckie sieci tankowania LNG regularnie rozsyłają wiadomości do przewoźników, w których zapowiadają zmiany cen paliw. Właśnie w ten sposób wiele firm dowiadywało się o rekordowych podwyżkach, pod znakiem których stała połowa 2022 roku. Teraz jednak zaczynają docierać coraz bardziej pozytywne wiadomości.

Niemieckie przedsiębiorstwo LIQUIND, zajmujące się detaliczną sprzedażą gazu, rozesłało do firm transportowych wiadomość, w której zapowiada znaczną obniżkę cen LNG w lutym. Ceny na stacjach mają spaść nawet poniżej poziomu 2,15 euro brutto za kilogram. Dla porównania, aktualna cena na większości stacji to około 3 euro brutto za kilogram, a jeszcze na początku jesieni odnotowywano po 5 euro.

Uwzględniając fakt, że większość ciężarówek na LNG nie potrzebuje płynu AdBlue (wyjątkiem są ciężarówki marki Volvo Trucks), a jednocześnie pojazdy te pozostają zwolnione z niemieckich opłat drogowych, taka obniżka może zrównać koszty jazdy gazowcem i dieslem, a wręcz ponownie uczynić LNG sposobem na oszczędności.

Skąd natomiast wzięła się ta ogromna obniżka? Jak można przeczytać w wiadomości do przewoźników, to efekt bardzo niskich cen hurtowych gazu TTF, w lutym mających wynosić poniżej 70 euro za MWh. Ta obniżka w hurcie wynika zaś z bardzo łagodnego przebiegu zimy oraz uruchomienia w Niemczech już drugiego pływającego terminalu LNG.