Hyundai Xcient w służbie polskiej Grupy Adampol – mamy rozwiązanie polsko-koreańskiej zagadki

hyundai_xcient_polska_vectura_adampol_1

Źródło zdjęcia: Truck-Spotters.eu

Zapewne pamiętacie artykuł na temat Hyundaia Xcient, który opublikowałem pod koniec majówki: Hyundai Xcient spotkany w Polsce, należący do polskiej firmy i sfotografowany także we wnętrzu. Pisałem w nim o koreańskiej ciężarówce, całkowicie niedostępnej na terenie Unii Europejskiej, która przyjechała do Białegostoku na rosyjskich rejestracjach i w barwach rosyjskiej firmy, będącej jednak w rękach Polaków, konkretnie polskiej Grupy Adampol.

Czy to przypadek, że Grupa Adampol wybrała dla swojej rosyjskiej spółki właśnie ciężarówki marki Hyundai? Okazuje się, że nie, gdyż nieco ponad miesiąc  temu pochodzące z Białegostoku konsorcjum zostało przejęte przez… Koreańczyków. Grupę Adampol wykupiła firma Hyundai Glovis, czyli jeden z największych operatorów logistycznych na świecie, zajmujący się m.in. transportem morskim, a także transportem samochodów, z racji należenia do koncernu motoryzacyjnego Hyundai Kia Automotive Group. Hyundai Glovis korzysta w tym wszystkim z całego szeregu podwykonawców i właśnie takim podwykonawcą był przez pewien czas Adampol. Z końcem marca sytuacja uległa ta jednak znaczącej zmianie – Koreańczycy postanowili wykupić polską firmę, wraz z podległymi jej spółkami zagranicznymi.

I tak oto Grupa Adampol, a także należąca do niej rosyjska firma transportowa Vectura Ltd, zaczęła należeć do producenta samego Hyundaia Xcient. W tej sytuacji naturalnym więc jest, że wszelkie rozszerzenia floty, o ile będzie to tylko możliwe, będą realizowane właśnie przy wykorzystaniu koreańskich ciężarówek. A że w Rosji norma Euro 6 nie obowiązuje i model Xcient jest tam bez problemu sprzedawany (ceny opisywałem TUTAJ), to do Białegostoku przyjeżdżają właśnie takie egzotyczne ciężarówki. Przy okazji jedno jest pewne – kiedy w końcu Hyundai opracuje silniki Euro 6, będzie można się spodziewać, że bardzo szybko zawitają one do stolicy Podlasia.

Poniżej zobaczycie film reklamujący model Xcient, który podesłał mi Jakub. Dzięki!