Hybrydowy wóz gotowy do pracy: 3-litrowy diesel BMW i elektryczne silniki Volvo

3-litrowy turbodiesel marki BMW, noszący oznaczenie M57, cieszy się ogromną rzeszą fanów. Powszechnie przekłada się go na przykład do samochodów terenowych, z uwagi na dobrą dynamikę oraz bezawaryjność. A teraz M57 trafia do pierwszych wozów strażackich.

Austriacka firma Rosenbauer poinformowała o zakończeniu prac nad modelem RT. Pojazd ma już być gotowy do produkcji i wkrótce trafi do pierwszych jednostek. Będą to strażacy z Berlina, Amsterdamu oraz Dubaju, którzy otrzymają swoje pojazdy jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Rosenbauer RT to pierwszy pełnowymiarowy wóz strażacki z napędem hybrydowym. Jego koła wprawiają w ruch dwa silniki elektryczne, o łącznej mocy 476 KM. Jednostki te dostarczyła firma Volvo Penta, a więc producent silników przemysłowych, wywodzący się z koncernu Volvo i blisko związany z Volvo Trucks.

Schemat z układem napędu:

Dzięki dwóm silnikom elektrycznym, Rosenbauer RT ma mieć stały napęd na obie osie. Wszystkie koła mają też być skrętne i niezależnie zawieszone. Między osiami znajduje się zaś zestaw baterii ważący 550 kilogramów. Wystarczy on na około dwie godziny miejskiej pracy i może zasilać zarówno napęd, jak i elektryczną pompę gaśniczą. Ponadto Rosenbauer  dostarczy bardzo szybką ładowarkę, która na około 30-procentowe ładowanie będzie potrzebowała 15 minut.

Jak jednak ładować wóz, który może być wezwany do kilkugodzinnej akcji gaśniczej?  Tutaj odpowiedzią ma być dodatkowy silnik, właśnie w postaci jednostki M57. 3-litrowy turbodiesel marki BMW, rozwijający 272 KM, będzie służył za pokładowy generator prądu. Dzięki temu po dwóch godzinach akcja będzie mogła być kontynuowana. Samochód bez żadnego problemu zjedzie też do bazy, a tankowanie odbędzie się na zwykłej stacji.

Poza parametrami omówionymi powyżej, Rosenbauer RT zaoferuje załogową kabinę, a także zbiorniki na 2000 litrów wody i 200 litrów środka gaśniczego. Długość całego pojazdu to 7,3 metra, a z tego zaledwie 3,8 metra przypada na rozstaw osi.