Hybrydowy DAF CF z 450-konnym dieslem, a także elektryczny DAF LF napędzany przez Cumminsa

Pod względem silnikowym, DAF od lat współpracuje z firmą Cummins. Nic więc dziwnego, że gdy tylko Cummins wziął się za produkcję silników elektrycznych, u DAF-a poszło to w parze z elektryczną premierą.

Jeden z pierwszych elektrycznych napędów Cumminsa trafił do modelu LF Electric, zaprezentowanego na targach IAA 2018 w Hanowerze. Ciężarówka ta oferuje 266 KM mocy i jest podwoziem pod zabudowę z 19-tonowym DMC. Maksymalny zasięg to 220 kilometrów, choć możliwe jest też wstawienie większej ilości baterii, przy pewnym ograniczeniu ładowności.

Na IAA 2018 w Hanowerze DAF pokazał też ciężarówkę hybrydową. Pojazd ten może być doskonałą odpowiedzią na przygotowane przez Niemców przepisy, znoszące opłaty drogowe dla ciężarówek z napędem elektrycznym lub elektryczno-spalinowym (więcej na ten temat tutaj).

Co konkretnie oferuje CF Hybrid? W tym przypadku autorem elektrycznego napędu jest firma ZF, znana przede wszystkim z produkcji skrzyni biegów. Dostarczyła ona 175-konny silnik elektryczny, zintegrowany ze zautomatyzowaną, 12-biegową przekładnią typu TraXon. Do tego doszły też baterie o pojemności 85 kWh, a także najzwyklejszy silnik spalinowy o pojemności 11-litrów. Jest to powszechnie znana jednostka Paccar MX-11, rozwijająca do 450 KM.

DAF CF Hybrid może poruszać się na dwa sposoby. W pierwszym z nich, napęd elektryczny wspiera napęd spalinowy. W drugim natomiast, kierowca może wybrać jazdę na samym prądzie. Wówczas zasięg wynosi od 30 do 50 kilometrów, po czym baterie wymagają ładowania. To ostatnie, dzięki użyciu szybkiej ładowarki, ma trwać zaledwie 30 minut. Baterie mogą się też ładować w czasie jazdy, dodatkowo obciążając silnik spalinowy.

Co więcej, elektryczny silnik DAF-a CF Hybrid może też napędzać jego zabudowę, za pośrednictwem elektrycznej przystawki mocy. Dzięki temu można w pełni elektrycznie zasilić na przykład agregat chłodniczy.

Zdaniem firmy DAF, obie opisywane ciężarówki już w przyszłym roku rozpoczną drogowe testy. Kiedy natomiast trafią do powszechnej sprzedaży? To ma nastąpić w momencie, gdy na rynku pojawi się odpowiednie zapotrzebowanie.

Konstrukcja modelu CF Hybrid: