Hybrydowy agregat Thermo King trafił do sprzedaży – może działać zupełnie cicho i jest ekonomiczny

thermo_king_agregat_hybrydowy

Do oficjalnej oferty firmy Thermo King trafiła bardzo ciekawa nowość. Jest to hybrydowy, spalinowo-elektryczny agregat chłodniczy o nazwie SLXi Hybrid.

Co zainteresuje tutaj kierowców? Na pewno bardzo cicha praca, zapewniana przez silnik elektryczny. Czy to na postoju, po podłączeniu do sieci, czy to w czasie jazdy, agregat Thermo King SLXi Hybrid może pracować w trybie całkowicie elektrycznym, nie emitując żadnych dźwięków. Ma to też zaletę w postaci bardziej precyzyjnej kontroli temperatury. Wydajność silnika elektrycznego można bardzo łatwo kontrolować, a na pewno łatwiej niż w przypadku diesli. Tym samym łatwiej o osiągnięcie idealnej temperatury w ładowni.

Skąd bierze się tutaj prąd? Co ciekawe, za jego wytwarzanie odpowiada generator, który montuje się przy silniku ciężarówki. A kiedy takie ładowanie nie wystarczy, do akcji wkroczy silnik spalinowy agregatu, zapobiegając wzrostowi temperatury. Co jednak ważne, do takiej sytuacji nie dojdzie zbyt często. Wykazały to testy, które Thermo King prowadził w ostatnich miesiącach w Niemczech, Holandii oraz Belgii.

Według danych zebranych w testach, jedno tankowanie zbiornika agregatu wystarczało na około osiem tygodni jazdy. Dla porównania, w zwykłym agregacie trzeba było robić to nawet cztery razy częściej. Jednocześnie wzrost zużycia paliwa w ciągniku był naprawdę niewielki. Wyniósł on 0,6 litra na 100 km.

A najciekawsza informacja pojawia się na koniec – aby skorzystać z hybrydowego systemu, wcale nie trzeba kupować nowego agregatu. Opisywane rozwiązanie można bowiem zamówić do agregatów używanych, pod warunkiem, że są to urządzenia z serii SLXi.