rekrutuj 40ton665
Opublikowane 27 Styczeń, 2015

Hybrydowa ciężarówka z turbiną gazową i napędem elektrycznym – dzieło byłego inżyniera firmy Tesla

tesla_model_s_samochod_elektryczny

Większość z Was zapewne kojarzy firmę Tesla, producenta bardzo drogich, bardzo szybkich i całkowicie elektrycznych samochodów, jakich przykład można zobaczyć powyżej. Jeden z byłych inżynierów właśnie tej firmy postanowił wykorzystać swoje doświadczenie z branży samochodów osobowych przy produkcji ciężarówek. Wystartował on z projektem Wrightspeed, w ramach którego buduje lekkie samochody ciężarowe z elektrycznym napędem, bazujące na przykład na znanym na całym świecie Isuzu serii N.

Co ciekawe, mowa tutaj o napędzie hybrydowym, łączącym niewielki silnik elektryczny z turbiną gazową na CNG. Dzięki takiemu połączeniu mamy otrzymać pojazd bardzo ekologiczny, a także bardzo mocny, cichy i ekonomiczny. Co więcej, jest to także napęd, który można bez większego problemu zamontować do ciężarówek używanych, odpierając w ten sposób argument, że moda na ekologie ma tylko napędzać sprzedaż i tak naprawdę z ochroną środowiska niewiele ma wspólnego.

Isuzu serii N można zobaczyć poniżej, a TUTAJ czeka jego test.

isuzu_n35_test_40tonnet_08

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 3 komentarzy

  1. pete379 napisał(a):

    Haha a o tym pisałem przy samochodach elektrycznych dla Lidla- silnik turbowałowy. Spala paliwa płynne i gazowe- zaczynając od stężonego alkoholu skażonego przez naftę lotniczą, benzyny, olej napędowy i CNG i LPG. Dodatkowo jest wytrzymały i ma mało elementów ruchomych jak w tradycyjnych silnikach, co przekłada się na mniej miejsc narażonych na usterkę.

  2. Mihu napisał(a):

    Turbiny gazowe były na szeroką skalę testowane w USA w latach 50’tych. Pomimo mniejszej masy i korzystnej mocy wówczas nie były w stanie zastąpić Diesla przez swoją paliwożerność. Ale to było 60 lat temu;-)

  3. MarianCNG napisał(a):

    To jest szansa by ten model Hybrydy pojawił się w ogóle w Europie ?!

Odpowiedz